Stany Zjednoczone wyraziły w środę możliwość powrotu Turcji do programu myśliwców uderzeniowych F-35, jeśli zostanie rozstrzygnięty spór dotyczący nabytego przez Ankarę od Rosji systemu obrony powietrznej S-400.

Jak przekazał portal Daily Sabah, Stany Zjednoczone wyraziły w środę możliwość powrotu Turcji do programu myśliwców uderzeniowych F-35, jeśli zostanie rozstrzygnięty spór dotyczący nabytego przez Ankarę od Rosji systemu obrony powietrznej S-400.

„Nie zmieniamy naszego poglądu, że program F-35 dla Turcji jest niezgodny z rakietami S-300 i S-400. Dlatego nadal toczymy te dyskusje. Jeśli Turcja będzie w stanie rozwiązać nasz problem co do tej obawy, wówczas mogłoby nastąpić przywrócenie ruchu w programie F-35” – powiedział reporterom w Białym Domu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. „W tym miejscu jesteśmy” – dodał.

Stany Zjednoczone zawiesiły Turcję w programie myśliwców F-35 w 2019 r. po sprzeciwie wobec zakupu rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400, twierdząc, że system stanowi zagrożenie dla myśliwców i nie współpracuje z systemami NATO.

Komentarze Kirby’ego odzwierciedlają te poczynione przez zastępcę sekretarza stanu Victorię Nuland, która podczas wizyty w Turcji powiedziała w poniedziałek, że Waszyngton „powita Turcję z powrotem w rodzinie F-35”, jeśli rozwiązany zostanie spór dotyczący S-400.

„Gdybyśmy mogli uporać się z problemem S-400, a bardzo tego chcielibyśmy, Stany Zjednoczone z radością powitałyby Turcję z powrotem w rodzinie F-35” – powiedziała Nuland podczas wizyty w tym kraju.

Ukraiński portal Defense Express twierdzi, że jest całkiem prawdopodobne, że Ukraina zostanie nieoczekiwanie wzmocniona rosyjskim systemem obrony powietrznej S-400.

W maju 2023 roku Waszyngton zaproponował Turcji wysłanie na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej S-400, zakupionego od Rosji, ale Ankara odrzuciła tę propozycję, powiedział turecki minister spraw zagranicznych.

„Stany Zjednoczone poprosiły nas o wysłanie S-400 na Ukrainę, a my odmówiliśmy”, powiedział, wyjaśniając, że te propozycja nie była do przyjęcia, ponieważ miała na celu naruszenie suwerenności Turcji.

Tureccy urzędnicy wielokrotnie powtarzali, że kraj kupił S-400 ze względu na bezpieczeństwo narodowe i żaden inny kraj nie ma prawa w to ingerować.

W marcu 2022 roku Stany Zjednoczone nieformalnie zwróciły uwagę Turcji na możliwość wysłania rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-400 na Ukrainę, aby pomóc jej w walce z rosyjskimi siłami.

Urzędnicy amerykańscy przekazali tę sugestię swoim tureckim odpowiednikom, ale nie złożono żadnej konkretnej ani formalnej prośby, poinformowały Reuters źródła.

Pomysł był częścią szerszej dyskusji z tureckimi urzędnikami na temat tego, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mogą wesprzeć Ukrainę.

„Myślę, że wszyscy wiedzą, że S-400 to od dawna problem i być może jest to moment, w którym możemy wymyślić nowy sposób rozwiązania tego problemu” – powiedziała zastępca serketarza stanu Wendy Sherman tureckiemu nadawcy Haberturk w wywiadzie 5 marca.

Kresy.pl/Daily Sabah/Defense Express

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply