Trump grozi Turcji sankcjami

Prezydent USA Donald Trump grozi Turcji wprowadzeniem sankcji, jeśli natychmiast nie uwolni amerykańskiego pastora aresztowanego przez Turków i oskarżonego o szpiegostwo.

Dwa lata temu amerykański pastor Andrew Brunson, od 20 lat mieszkający w Turcji, został oskarżony o szpiegostwo oraz powiązania z Fethullahem Gulenem, tureckim duchownym muzułmańskim, który zbiegł do USA. Ankara obwinia go o próbę zorganizowania zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 roku. Brunsona aresztowano właśnie w tym kontekście. Grozi mu 35 lat pozbawienia wolności.

W październiku 2016 roku pastor został aresztowany. W kwietniu br. ruszył jego proces. W ubiegłym tygodniu turecki sąd zdecydował, że ma pozostać w areszcie. W środę sąd zamienił zastosowane wobec Brunsona tymczasowe aresztowanie na areszt domowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sprawa pastora wywołała napięcia na linii Waszyngton-Ankara. W czwartek głos w tej sprawie zabrał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Zagroził Turcji „szerokimi sankcjami”, jeśli Brunson natychmiast nie zostanie zwolniony:

„Stany Zjednoczone nałożą szerokie sankcje na Turcję za długotrwałe przetrzymywanie w areszcie pastora Andrew Brunsona, wspaniałego Chrześcijanina, ojca rodziny i cudownej istoty ludzkiej. On bardzo cierpi. Ten niewinny człowiek wiary powinien zostać natychmiast uwolniony!”

Wcześniej tego samego dnia głos w tej sprawie zabrał wiceprezydent USA Mike Pence. Zapowiedział, podobnie jak później Trump, że Stany Zjednoczone nałożą sankcje na Turcję, jeśli nie uwolni pastora:

„Brunson jest człowiekiem niewinnym, nie ma wiarygodnych dowodów przeciw niemu (…), zasługuje na wolność”.

W środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził zadowolenie z powodu przeniesienia pastora z więzienia do aresztu domowego, lecz zaznaczył, że tureckie władze powinny zrobić w tej sprawie więcej.

– Nie widzimy wiarygodnych dowodów przeciwko panu Brunsonowi i apelujemy do władz Turcji o jak najszybsze rozstrzygnięcie tej sprawy w sposób przejrzysty i uczciwy – podkreślił Pompeo.

Przeczytaj: Turcja odrzuca amerykańskie żądania w sprawie Iranu

Czytaj także: Turcja i Japonia szukają alternatywy dla amerykańskiej hegemonii

RIRM / twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Gaetano
    Gaetano :

    A tłiterowy sypie sankcjami z rękawa, jak popadnie. Dawać mi tu zaraz, to co chcę, bo jak nie, to ci odpalę sankcje. My, hegemon, decydować a priori, kto jest winny, a kto nie i basta. Jego mocodawcy zdają sobie sprawę z tego, że z wolna tracą już Turków, wraz z ich drugą co do wielkości armią, a przy okazji swe bazy, za które płacą.