Turecki minister spraw zagranicznych zapowiedział, że Turcja nie ugnie się przed żądaniami Stanów Zjednoczonych w kwestii handlu irańską ropą.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu zadeklarował, że mimo nacisków władz USA jego kraj nie wstrzyma importu ropy z Iranu. Nieoficjalne informacje z amerykańskiego Departamentu Stanu podane przez media w zeszłym tygodniu sugerują, że administracja Donalda Trumpa chce skłonić poszczególne kraje do zaprzestania importu ropy z Iranu.

“Iran jest dobrym sąsiadem i mamy więzi gospodarcze. Nie przerwiemy naszych więzi gospodarczych z Iranem bo tak na powiedziały inne państwa” – powiedział w wywiadzie dla telewizji NTV szef tureckiej dyplomacji. “Jeśli decyzje Stanów Zjednoczonych mają na celu pokój i stabilność, wtedy je poprzemy, ale nie musimy podążać za każdą decyzją” – podkreślił Çavuşoğlu.

Portal Middle East Monitor pisząc o wypowiedzi tureckiego ministra spraw zagranicznych informuje, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku Turcy zakupili od Irańczyków 3,077 mln ton ropy co stanowiło w tym okresie 55% wszystkich dostaw ropy do Turcji.

8 maja Donald Trump ogłosił, że USA wycofują się z porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. Zawarte w 2015 roku przez Iran i  Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Niemcy i Unię Europejską porozumienie JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z Iranem zawieszało amerykańskie sankcje wobec Iranu z zamian za dopuszczenie międzynarodowych inspektorów i ograniczenia w programie atomowym Teheranu.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply