Silvio Berlusconi, były włoski premier i lider partii Forza Italia uważa, że "zjednoczona Europa" powinna skłonić Ukrainę do zaakceptowania rosyjskich żądań. (więcej…)

Serbia oraz dziewięć innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisało w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.

W 7. spotkaniu ministerialnym Inicjatywy Adriatycko-Jońskiej (AII) i Strategii UE dla regionu adriatycko-jońskiego (EUSAIR) wzięli udział przedstawiciele 10 państw członkowskich AII/EUSAIR: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Grecji, Włoch, Czarnogóry, Macedonii Północnej, San Marino, Słowenii i Serbii.

Kraje przyjęły na dorocznym spotkaniu w Tiranie w sobotę deklarację, w której nazwały rosyjską inwazję na Ukrainę nielegalną i nieuzasadnioną agresją, wyrażając zaangażowanie na rzecz suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Według gubernatora obwodu ługańskiego, Rosjanie „rzucili wszystkie swoje siły do szturmu na Siewierodonieck”, próbując otoczyć i odciąć resztki obszaru kontrolowanego przez Ukraińców.

Zdaniem Serhija Hajdaja, ukraińskiego gubernatora obwodu ługańskiego, Rosjanie próbują otoczyć pozostającą pod kontrola Kijowa część tego obwodu, zamieniając w ruiny broniące się miasta.

Choć przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii określają swoje rozmowy z prezydentem Turcji jako dobre, to według relacji tureckich, Recep Tayyip Erdogan miał ponowić żądania dotyczące Kurdów i embarga na broń.

W sobotę premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbyli rozmowy telefoniczne z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Ocenili je jako dobre.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w sobotę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

W czasie rozmowy telefonicznej Erdogan miał powiedzieć - "Dopóki Szwecja i Finlandia nie pokażą, że będą solidaryzować się z Turcją w fundamentalnych kwestiach, zwłaszcza w walce z terroryzmem, nie będziemy pozytywnie podchodzić do członkostwa tych krajów w NATO” - portal telewizji Al Jazeera zacytował oświadczenie służby prasowej prezydenta Turcji.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%