Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili skomentował wniosek gruzińskich władz o jego ekstradycję. Dodał, że za procesem tym stoi Putin.

Przeciw Saakaszwilemu prowadzone są w Gruzji cztery postępowania karne. Dotyczą one między innymi zarzutów dotyczących stłumienia protestów w Tbilisi w 2007 roku, a także przekroczenia posiadanych pełnomocnictw. Były prezydent Saakaszwili odpiera te zarzuty.

Oni robią to od wielu lat i żaden kraj nie bierze tego na poważnie. Są po prostu śmieszni. Najnowszym zarzutem jest to, że wydałem pieniądze na podróż na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego i na kwiaty na jego grób – stwierdził przebywający obecnie w Warszawie Saakaszwili.

CZYTAJ TAKŻE: Gruzja wnioskuje do Polski o ekstradycję Saakaszwiliego

Jak informowaliśmy wczoraj prokuratura generalna Gruzji zwróciła się do władz Polski z wnioskiem o ekstradycję byłego prezydenta Saakaszwilego. Gruzińska prokuratura stwierdziła w wydanym przez siebie komunikacie: W związku z wizytą Micheila Saakaszwilego w Polsce, na podstawie doniesień medialnych, prokuratura generalna Gruzji zwróciła się do odpowiednich polskich organów i zgodnie z prawem rozpoczęte zostały wszystkie odpowiednie procedury.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjska agencja Interfax przypomina stwierdzenie minister sprawiedliwości Gruzji Tei Culukiani, która powiedziała dziennikarzom, że przeciw Saakaszwilemu w kraju prowadzone są cztery sprawy sądowe i z tego powodu Gruzja będzie występować o jego wydanie do każdego kraju, do którego przybędzie były prezydent.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Saakaszwili utknął w USA jako bezpaństwowiec

Pod koniec lipca Saakaszwili został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa, a ponieważ wcześniej utracił obywatelstwo gruziński pozostał bezpaństwowcem. Aby mu pomóc litewski europoseł Petras Auštrevičius, zaproponował nadania Saakaszwilemu litewskiego obywatelstwa.

Apel o podobnej treści został wystosowany przez byłego europosła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Liska, który zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o przyznanie Saakaszwilemu polskiego obywatelstwa. Według Liska, obecny prozachodni kurs Gruzji i reformy przeprowadzonej w tym kraju, są zasługą Saakaszwilego.

ZOBACZ TAKŻE: Saakaszwili: Katastrofa smoleńska to zemsta Putina na Kaczyńskim

kresy.pl / wprost.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. U.D
  U.D :

  Noooo, jesli za kwiaty na grob Kaczynskiego, to polskie obywatelstwo powinien bez kolejki dostac.

  A potem w Polsce scenariusz z Gruzji i Ukrainy powtorzyc.

  Upps, ale Polska ma bardzo krotka granice z Rosja.
  Ale mimo wszystko, ta czesc Rosji jest bardzo uzbrojona, moze mu sie uda, i Soros bedzie wreszcie zadowolony. Choc nie sadze, zeby Polska mogla Rosji zagrozic, nawet z Saakaszwilim na czele. Putin nacisnie guziczek ( nie mylic z guzikiem) zasmieje sie i pojedzie na polowanie albo ryby.