Jak poinformowało stowarzyszenie Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, organizacja wspólnie z lokalnymi samorządami i stowarzyszeniami zawiązała społeczne obchody 77. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Stowarzyszenie Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego z siedzibą w Lublinie wspólnie z lokalnymi samorządami organizuje na Podkarpaciu cykl spotkań upamiętniających 77. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu i 77-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Wpisują się one w ogólnopolskie, społeczne obchody Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Zobacz też: IPN zaprezentował Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej [+VIDEO]

“W dniu 11 lipca obchodzony jest ustanowiony na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – mówi prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki ze Strasburga (Francja), wiceprezes Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie”.

W niedzielę, 12 lipca 2020 roku, w Starym Dzikowie, o godz. 15.30, w odrestaurowanej dawnej cerkwi greckokatolickiej, odbędzie się otwarcie wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie” przygotowanej przez lubelski oddział „Civitas Christiana”. Po czym, o godz. 16:00, prelekcję na temat „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” wygłosi prof. Adam Kulczycki.

Zobacz też: Ministerstwo Kultury odnowiło 1300 mogił Polaków na Białorusi, Litwie i Łotwie, resort zapowiada kontynuację programu

Drugie spotkanie planowane jest na 17 lipca 2020 roku w Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach. Tam również będzie eksponowana wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie” i odbędzie się wykład prof. Adama Kulczyckiego. W centrum kultury będzie miało też miejsce spotkanie autorskie i promocja wydanej przez IPN książki „Nie zabijaj”. Dyskusję poprowadzi dr hab. Władysław Tabasz, prof. Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej. Spotkanie wspólnie ze Stowarzyszeniem „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie organizuje między innymi Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach.

Obchody 77. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu w Cieszanowie odbędą się 18 lipca 2020. Na uroczystości zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, a także Parafia Rzymskokatolicka Świętego Wojciecha – Biskupa i Męczennika w Cieszanowie, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego”.

W 2014 roku w Cieszanowie, w ramach Narodowego Dnia Niepodległości został odsłonięty i poświęcony pomnik upamiętniający poległych i pomordowanych
mieszkańców miasta i gminy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Warszawskie społeczne uroczystości 77. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu rozpoczną się 11 lipca 2020 o godzinie 13:00 Mszą Świętą – “Niedokończone Msze
Kresowe”, w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach. Po mszy, ok 14:00 odbędzie się ulicami Pragi i Śródmieścia marsz pamięci poświęcony ofiarom ludobójstwa. Marsz zakończy się przed Tablicą Wołyńską umieszczoną na fasadzie Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64.

Zobacz też: Zmarł Mirosław Rowicki, założyciel i wydawca Kuriera Galicyjskiego, największej polskiej gazety na Ukrainie

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Andrzej2
    Andrzej2 :

    Smutne jest to , ze tak malo robi sie w sprawie upamietnienia zbrodni ludobojstwa ukrainskiego na Wolyniu i Malopolsce Wsch. Obchody spoleczne sa mizerne, rzadowe nie istnieja.Ludobojstwo Wolynskie “uhonorowano” Uchwala Sejmu ( jest to jedynie forma uznaniowa zbrodni), zas Wielki Glod na Ukrainie uznano za ludobojstwo Ustawa Sejmu RP ( z moca prawna) , to mowi nam wszystko, o tych , co obecnie rzadza Polska. Wazniejszy interes obcych panstw niz interes Wlasnego Narodu.