Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej została zaprezentowana w środę podczas konferencji prasowej w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki.

Instytut Pamięci Narodowej, w związku z przypadającym w sobotę,11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentował listę ofiar dostępną on-line.

8 lipca 2020 roku, na portalu zbrodniawolynska.pl pojawiła się zakładka: Baza Ofiar, w której można znaleźć informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich szowinistów zginęło wówczas około 100 tysięcy Polaków.

Projekt ma charakter długofalowy. Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. W pierwszym etapie udostępnione zostaną informacje dotyczące województwa wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, pracownicy będą sukcesywnie uzupełniać i dodawać informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.

“Nie mogąc na Ukrainie poszukiwać ich mogił i stawiać na nich krzyży, zamieścimy w internecie bazę ofiar, aby pamięć trwała” – przekazał Polskiej Agencji Prasowej szef Instytutu Pamięci Narodowej. “Jednocześnie zwracamy się do wszystkich posiadających dokumenty, relacje dotyczące osób, które zostały zamordowane przez nacjonalistów ukraińskich, aby przekazywać je do Instytutu Pamięci Narodowej. Chcemy, aby baza była naszym wspólnym dziełem”.

Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa. Korzystający z bazy mają możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

Zobacz też: Ministerstwo Kultury odnowiło 1300 mogił Polaków na Białorusi, Litwie i Łotwie, resort zapowiada kontynuację programu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz też: Zmarł Mirosław Rowicki, założyciel i wydawca Kuriera Galicyjskiego, największej polskiej gazety na Ukrainie

Kresy.pl/ipn.gov.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Dla obecnych władz Polski największymi zbrodniami II wojny światowej były mord katyński i obława augustowska. Nie negując okrucieństwa tych zbrodni, mord wołyński to były co najwyżej sąsiedzkie nieporozumienia? A Auschwitz, to sanatorium? I niejaki przyszły prezydent mówi o konieczności ochrony prawdy historycznej. Której prawdy?