Administracja Joe Bidena stanowczo odmawia wysłania pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę, poinformował The Washington Post w sobotę, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników.

Jak poinformował w sobotę The Washington Post, administracja Joe Bidena stanowczo odmawia wysłania pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę.

ATACMS to kierowany pocisk manewrujący dalekiego zasięgu o zasięgu ponad 300 kilometrów. Ukraińscy urzędnicy uważają, że ATACMS są potrzebne kontrofensywie do przełamania umocnionych rosyjskich pozycji.

Pentagon uważa jednak, że siły ukraińskie mają pilniejsze potrzeby niż ATACMS i obawia się, że wysłanie potrzebnej liczby pocisków na Ukrainę podkopałoby gotowość USA do innych możliwych konfliktów.

ATACMS może sięgać dalej niż jakakolwiek broń USA dostarczona na Ukrainę. Zasięg ten pozwoliłby siłom ukraińskim atakować najdalsze cele na okupowanym Krymie, w tym bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu i most nad Cieśniną Kerczeńską, kluczową trasę logistyczną dla sił rosyjskich.

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział 14 lipca, że Stany Zjednoczone są „bardzo bliskie” podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie pocisków ATACMS.

Niemniej jednak od miesięcy nie nastąpiła żadna zmiana w polityce USA ani merytoryczna dyskusja na temat dostaw ATACMS, donosi Washington Post.

„Bez broni dalekiego zasięgu trudno jest nie tylko przeprowadzić misję ofensywną, ale także przeprowadzić operację obronną” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej 7 lipca w Pradze.

Ukraiński minister obrony uważa, że gdy tylko Ukraina będzie miała rakiety rodzimej produkcji o zasięgu ponad 300-400 km, to zachodni partnerzy dostarczą rakiety ATACMS i inne rodzaje broni dalszego zasięgu.

Taka deklaracja padła w odpowiedzi na pytanie, czy Ukraina posiada możliwość wznowienia u siebie produkcji rakiet dalszego zasięgu. Powiedział, że jest oficjalnie zatwierdzony program rakietowy, na co oficjalnie wydzielono już środki z budżetu państwa. Zaznaczył, że jego wykonawcą jest w 100 procentach ukraiński przemysł. W tym kontekście przytoczył przykład udanego projektu ukraińskich rakiet przeciwokrętowych systemu Neptun, którymi udało się zatopić okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – krążownik „Moskwa”.

Zobacz też: Amerykańscy kongresmeni naciskają na Bidena. Chodzi o ATACMS dla Ukrainy

Kresy.pl/The Washington Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply