Przywódcy Chin i Ukrainy, Xi Jinping i Wołodymyr Zełenski, odbyli pierwszą od dawna oficjalną rozmowę. W ocenie Xi, tylko dialog i negocjacje są drogą wyjścia z obecnej sytuacji.

O rozmowie telefonicznej z przywódcą Chin poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Odbyłem długą, znaczącą rozmowę telefoniczną z Prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Wierzę, że wraz z powołaniem ambasadora Ukrainy w Chinach będzie to potężny impuls do rozwoju naszych stosunków dwustronnych” – napisał Zełenski.

Strona ukraińska jak dotąd nie podała żadnych szczegółów dotyczących rozmowy. Rzecznik prezydenta Ukrainy poinformował jedynie, że rozmowa obu przywódców trwała około godziny.

Według relacji chińskiej agencji Xinhua, podczas rozmowy Xi zapowiedział, że wyśle specjalnego przedstawiciela chińskiego rządu ds. stosunków euroazjatyckich na Ukrainę i do innych krajów. Jego celem będzie przeprowadzenie pogłębionych rozmów ze wszystkimi stronami, dotyczących „rozwiązania kryzysu ukraińskiego”.

Ponadto, Xi zakomunikował Zełenskiemu, że Chiny jako stały członek Razy Bezpieczeństwa ONZ i „duży odpowiedzialny kraj” nie będą biernie przyglądać się „kryzysowi ukraińskiemu”, ani „dolewać oliwy do ognia”, ani też wykorzystywać sytuacji jako okazji do osiągnięcia własnych korzyści. Oświadczył, że działania Chin są otwarte i jawne. Xi zaznaczył też, że tylko dialog i negocjacje są drogą wyjścia z obecnej sytuacji oraz, że w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców. Powiedział, że Chiny zawsze stoją po stronie pokoju, który zamierzają promować poprzez rozmowy i przyspieszenie procesu negocjacyjnego.

W ocenie Pekinu, stosunki chińsko-ukraińskie osiągnęły poziom partnerstwa strategicznego, co pozytywnie wpływa na rozwój obu państw Chiny są też gotowe na przyszłą, wzajemnie korzystną współpracę.

Według tej relacji, Zełenski potwierdził, że Ukraina uznaje politykę „jednych Chin”, a także liczy na wszechstronną współpracę z Chinami i wspólną pracę na rzecz utrzymania pokoju i stabilności. Podziękował też Chinom za pomoc humanitarną i z zadowoleniem przyjął ważną rolę tego kraju „w przywróceniu pokoju i rozwiązaniu kryzysu poprzez dyplomację”.

Strona chińska poinformowała też, że rozmowa odbyła się na prośbę strony ukraińskiej.

Przypomnijmy, że od czasu ponownego wyboru Xi na przywódcę Chin strona ukraińska zabiegała o jego rozmowę czy spotkanie z Zełenskim. W pierwszej połowie marca amerykański dziennik Wall Street Journal podał, że przywódca Chin planuje rozmowę z prezydentem Ukrainy, co byłoby pierwszym spotkaniem obu przywódców od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku. Spotkanie miałoby odbyć się w kolejnym tygodniu, po wizycie Xi w Moskwie. Do żadnego spotkania, ani rozmowy telefonicznej, jednak ostatecznie nie doszło.

Równolegle do wizyty Xi w Rosji, Zełenski poinformował, że Ukraina przekazała Chinom tzw. ukraińską formułę pokojową, za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych, a także publicznie. „Zapraszamy [Chiny – red.] do dialogu, czekamy na odpowiedź” – powiedział ukraiński prezydent. Kilka dni później przyznał, że jak dotąd nie otrzymał propozycji rozmowy z Xi Jinpingiem. Pod koniec marca poinformowano, że Zełenski zaprosił chińskiego przywódcę do złożenia wizyty na Ukrainie.

Xinhua / Unian / Ukrinform /Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply