Ukraina publicznie i kanałami dyplomatycznymi przekazała Chinom tzw. ukraińską formułę pokojową i obecnie czeka na odpowiedź Pekinu – poinformował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Jak pisaliśmy, we wtorek premier Japonii Fumio Kishida udał się z niespodziewaną wizytą na Ukrainę, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – dzień po tym, jak chiński przywódca Xi Jinping spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem.

Czytaj także: Gazociąg Siła Syberii 2, rozliczanie się w juanach. Rozmowy Xi i Putina w Moskwie

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Kishidą, Zełenski poinformował, że Ukraina przekazała Chinom tzw. ukraińską formułę pokojową, za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych, a także publicznie.

Przekazaliśmy naszą formułę pokojową i zaproszenie do udziału w tej formule Chinom zarówno publicznie, jak i kanałami dyplomatycznymi. Zapraszamy [Chiny – red.] do dialogu, czekamy na odpowiedź” – powiedział Zełenski.

Podczas swojej wizyty w Warszawie, w środę premier Kishida przypomniał też swoją wtorkową, niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Zapowiedział tam, że Japonia i państwa G7 będą dalej wspierały Ukrainę. Japonia wykorzysta też swoje tegoroczne przewodnictwo w Grupie, by wspierać Ukrainę.

– Podczas rozmów potwierdziliśmy też dalsze wzmacniania partnerstwa strategicznego. Między innymi bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki – zaznaczył szef japońskiego rządu. Powiedział, że w temacie bezpieczeństwa Japonia i Polska uzgodniły dalsze pogłębianie współpracy w zakresie zbrojenia, cyberprzestrzeni, przestrzeni powietrznej i telekomunikacji.

Dodajmy, że podczas wizyty w Kijowie Kishida ogłosił, że Japonia przeznaczy 470 mln dolarów w formie grantu na pomoc dla ukraińskiego sektora energetycznego i innych gałęzi przemysłu. Przekaże też broń nieśmiercionośną o wartości 30 mln dolarów poprzez odpowiedni fundusz NATO.

Czytaj również: Premier Japonii w Polsce. Morawiecki: na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny

Według nieoficjalnych informacji, które ostatnio pojawiły się w mediach, po zakończonej wizycie w Rosji, prezydent Chin, Xi Jinping, miałby odbyć rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy.

Przypomnijmy, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił swoje warunki zakończenia wojny, tzw. 10-punktową formułę pokojową, podczas swojego przemówienia do uczestników szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali w listopadzie 2022 roku. Były to: bezpieczeństwo radiacyjne i jądrowe, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, uwolnienie wszystkich więźniów i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz porządku światowego, wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych, powrót sprawiedliwości, przeciwdziałanie ekobójstwu (zbrodni przeciw środowisku), zapobieganie eskalacji.

Przeczytaj: MSZ Rosji: jesteśmy gotowi na poważne propozycje pokojowe, nie zaakceptujemy języka ultimatum

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply