Przywódca Chin planuje rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, co byłoby pierwszym spotkaniem obu przywódców od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku – podał w poniedziałek amerykański dziennik Wall Street Journal (WSJ). Spotkanie może odbyć się w przyszłym tygodniu, po wizycie Xi w Moskwie.

Dziennik Wall Street Journal podkreśla, że plany spotkań z Putinem i Zełenskim, z których to drugie miałoby odbyć się wirtualnie, odzwierciedlają starania Pekinu o odgrywanie bardziej aktywnej roli w mediacjach dotyczących zakończenia wojny na Ukrainie. Xi rozważa także wizytę w innych europejskich krajach, jednak dokładny plan podróży przywódcy Chin musi zostać jeszcze potwierdzony – pisze WSJ.

“Bezpośrednia rozmowa z Zełenskim, jeśli do niej dojdzie, oznaczałaby znaczący krok w staraniach Pekinu o odgrywanie roli rozjemcy na Ukrainie” – czytamy. Dziennik zauważa, że umowa dotycząca wznowienia stosunków między Arabią Saudyjską a Iranem, która została podpisana w Pekinie, pokazuje wzrost ambicji Chin w zakresie odgrywania roli mediatora w globalnych konfliktach.

Reuters informował wcześniej, że wizyta Xi w Moskwie może się odbyć już w przyszłym tygodniu. Byłaby to pierwsza podróż Xi po wyborze na trzecią kadencję przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. “69-letni przywódca [Chin] stara się poprawić swój status globalnego męża stanu i poradzić sobie z rosnącą konkurencją ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników” – wskazuje dziennik.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało na prośbę o komentarz ze strony amerykańskiego dziennika.

Xi nie rozmawiał z Zełenskim od wybuchu wojny w lutym ubiegłego roku. Kilkukrotnie kontaktował się jednak z Putinem.

Zaledwie dzień po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Xi Jinping podkreślił, że konflikty interesów powinny być rozwiązywane z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, co odnoszono wówczas do Ukrainy. Z drugiej strony Pekin nie przyjął, ani nie poparł żadnych sankcji przeciwko Rosji oraz zwiększył wymianę handlową, szczególnie skup rosyjskiej ropy po okazyjnej cenie.

Chińscy politycy, a szczególnie media, od miesięcy obciążają też winą za wybuch konfliktu USA, twierdząc, że Waszyngton dążył do rozszerzenia swoich wpływów na miękkim podbrzuszu Rosji za pomocą Ukrainy. Jednocześnie jednak Chińczycy nie zdecydowali się na udzielanie wysiłkowi zbrojnemu Rosjan wsparcia materiałowego, finansowanego, czy tym bardziej operacyjnego.

Zobacz także: Blinken: Chiny rozważają przekazanie Rosji broni i amunicji

wsj.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply