Jak twierdzi portal Sky News, Niemcom nie są znane żadne prośby sojuszników o wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę.

Jak poinformował w środę  Sky News, Niemcom nie są znane żadne prośby sojuszników o wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę.

Według portalu w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu  Steffen Hebestreit poinformował, że Niemcy ściśle koordynują z USA, Francją i Wielką Brytanią wsparcie militarne dla Ukrainy.

Jak informowaliśmy, Finlandia rozważa przekazanie czołgów Ukrainie, gdyby kilka krajów miało taki sam zamiar.

Przywódcy polityczni Finlandii obserwują, czy Niemcy w końcu wesprą przekazanie Ukrainie nowych typów czołgów bojowych. Finlandia kupiła ponad 200 używanych czołgów Leopard 2 w dwóch partiach.

Według źródła Yle, Finlandia nie podjęła żadnych decyzji w sprawie przekazania tych czołgów. Gdyby jednak pojawiła się wielonarodowa frakcja opowiadająca się za przekazaniem czołgów bojowych, Finlandia rozważyłaby udział w tym przedsięwzięciu.

Przywództwo polityczne Finlandii czeka na rozwiązania ze strony Niemiec i innych dużych krajów. Kraj nie zamierza jako pierwszy decydować o przekazaniu wozów. W przypadku Finlandii liczba czołgów Leopard 2, które mogłyby zostać przekazane Ukrainie, byłaby minimalna. Władze uważają, że czołgi są potrzebne również w obronie kraju.

Jak informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda zapowiedział we Lwowie, że Polska wyśle Ukrainie kompanię czołgów Leopard „w ramach budowania międzynarodowej koalicji”. Jak twierdzi, „taka decyzja w Polsce już jest”. Duda liczy też na to, że po Polsce do tej inicjatywy dołączą też inne państwa.

„Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa. I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych czołgów, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy” – poinformował Duda. Dodał, że „taka decyzja w Polsce już jest”.

Prezydent powiedział też, że Ukraina zasługuje na członkostwo w Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO.

O sprawie piszą też media ukraińskie. Agencja Unian podaje, że podczas wizyty we Lwowie Andrzej Duda ogłosił, że Polska w ramach międzynarodowej koalicji przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard.

Nie sprecyzowano, o jakie konkretnie czołgi Leopard w tym przypadku chodzi. W przypadku kompanii chodzi najpewniej o około 12 wozów.

Jak informowaliśmy, Wall Street Journal podał w piątek, że Polska rozważa wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard. O wspomniane doniesienia został zapytany w sobotę premier Mateusz Morawiecki. „Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Pan prezydent jest też w to zaangażowany, ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Scholzem parę tygodni temu w Brukseli i sądzę, że w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – odpowiedział.

Dopytywany, czy w takim razie propozycja przekazania kolejnych czołgów jest rozważana, odpowiedział: „My sami, naszych czołgów, kolejnych, na ten moment nie zamierzamy przekazywać. Tak mogę odpowiedzieć”.

Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział w poniedziałek, że sprawa przekazania na Ukrainę czołgów Leopard z Polski jest w toku. Wyjaśnił, że dotyczy propozycji, by Polska wzięła udział w szerokiej koalicji państw, które posiadają Leopardy. „I nie ma tu mowy, to dezinformacja, o przekazaniu wszystkich czy dużej liczby Leopardów – tylko o symbolicznym wsparciu i udziale w koalicji kilku państw” – oświadczył.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wicekanclerz i minister gospodarki powiedział w niedzielę, że Berlin nie może wykluczyć także dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. W poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit, oświadczył jednak, że Berlin obecnie nie planuje wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Dodatkowo wskazał, że do rządu w Berlinie „nie wpłynęło zapytanie z Warszawy” w sprawie przekazania Leopardów dla strony ukraińskiej.

Kresy.pl/Sky News

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  „bidulki” z Niemiec zagubione jak przy podpisywaniu paktu Ribbentrop – Mołotow który zwieńczył 17to letnią współpracę Niemiec z ZSRR (obecnie Rosja). Pamiętajmy że to ZSRR (obecnie Rosja) pozwoliło Niemcom na ominięcie restrykcji z traktatu Wersalskiego i ostatecznie doprowadziło do rozpętania II Wojny Światowej.

  pierwsze tajne pakty podpisano w 1922 w Rapallo
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_w_Rapallo

  • r2d2
   r2d2 :

   Ciekawe jak USA, Francja, Polska, Wielka Brytania „wycisną” na Niemcach wsparcie Ukrainy (dawniej Ukraińska SSR). Czy wpływ na zmianę decyzji będzie miał dodatni bilans handlowy Niemiec z USA? Może nie bez przyczyny Europejskie wojsko USA stacjonuje w głównej mierze w Niemczech? Aby Niemcom „głupie” pomysły nie przychodziły do głowy? I aby wykluczyć współpracę Niemiecko Ruską taką jak z 1922 i pierwsze tajne porozumienia które finalnie doprowadziły do II Wojny światowej?

   • Kasper1
    Kasper1 :

    Francja nie ma zamiaru „wyciskać” na Niemcach wsparcia Ukrainy bo sama prowadzi identyczną jak Niemcy politykę wobec wojny a Polska jest karłem międzynarodowej polityki i nie ma narzędzi do „wyciskania” czegokolwiek na Niemcach. Zostają USA i Wielka Brytania wobec których Niemcy są bardzo asertywne 🙂