Porozumienie miało zostać osiągniętę w środę po negocjacjach przeprowadzonych przez delegacje dwóch skonfliktowanych państw w Turcji.

Na czele delegacji stali urzędnicy odpowiedzialni w obu krajach za przestrzeganie praw człowieka – Ukrainiec Dmytro Lubiniec i Rosjanka Tatiana Moskalkowa. Rozmowy te przeprowadzono w kuluarach międzynarodowej konferencji, jaka obywała się w Ankarze z udziałem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, podał portal telewizji France24.

Portal przytoczył wypowiedź przedstawicielki Rosji, która oświadczyła reporterom, że nowe porozumienie zakłada wymianę “ponad 40 jeńców” z każdej strony. Z kolei Lubiniec nie chciał przedstwić żadnych szczegółów ustaleń „Spotkania się nie skończyły. Będziemy kontynuować” – powiedział Ukrainiec.

Według francuskiej telewizji, srony mają wymienić się listami jeńców do zwolnienia i wszelkimi innymi niezbędnymi informacjami podczas kolejnego spotkania, do jakiego dojdzie już w czwartek. Telewizja podkreśla po raz kolejny rolę Turcji, która utrzymuje dobre stosunki zarówno z Kijowem, jak i Moskwą, mimo toczącej się między nimi wojny i stara się animować formalne rozmowy pokojowe.

Turcja była już gospodarzem dwóch nieudanych rund rozmów w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji, a następnie pomogła wynegocjować umowy, które umożliwiły Ukrainie eksport jej zboża przez Morze Czarne, wcześniej blokowany przez rosyjską marynarkę wojenną.

Turecki rzecznik praw obywatelskich Seref Malkoc mediował podczas środowego spotkania, twierdzi France24. „Dwaj rzecznicy wyrazili wspólną wolę– otwarcia korytarza humanitarnego pod auspicjami Recepa Tayyipa Erdogana, podobnego do korytarza zbożowego” – powiedział Malkoc. Erdogan powiedział później na międzynarodowej konferencji, że jest „gotowy” do nadzorowania „korytarza dla rannych”.

Czytaj także: Erdogan wezwał w rozmowie z Putinem do zawieszenia broni

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply