UE pracuje nad szósty pakietem sankcji wobec Rosji. Nowe restrykcje mają uderzyć w rosyjski przemysł jądrowy – podał w piątek portal Politico. Niemcy chcą obłożenia sankcjami importu uranu z Rosji – informują unijne źródła dyplomatyczne, na które powołuje się portal.

Niemcy chcą obłożenia sankcjami importu uranu z Rosji – informuje portal Politico. Medium powołuje się unijnych dyplomatów. Portal zwraca uwagę, że uran był dotychczas pomijany w dyskusjach o rosyjskich surowcach energetycznych.

“Taki ruch może uderzyć w podaż uranu, a także w nowe projekty nuklearne zarządzane przez rosyjską filię Rosatom w Europie Zachodniej z siedzibą w Paryżu” – pisze Politico.

Rosyjski państwowy koncern Rosatom zaspokaja 40 proc. światowego rynku wzbogacania uranu. Jest jednym z głównych dostawców uranu do Europy. Medium wskazuje, że na początku tygodnia omawiano sankcje wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego. Polska, kraje bałtyckie, a także Niemcy i Austria widzą konieczność nowych sankcji.

“Dla Niemców czy Austriaków ważne jest, aby UE zmniejszała swoją zależność energetyczną od Rosji. Obejmuje to również zakaz importu rosyjskich paliw jądrowych” – Politico cytuje unijnego dyplomatę.

Portal zwraca uwagę, że jakikolwiek ruch wymierzony w rosyjski przemysł nuklearny nie byłby dla Europejczyków bezbolesny. Z Rosji pochodzi 20 proc. importu uranu do Europy. W związku z tym nie jest jasne, jak szybko można by nałożyć sankcje na rosyjski przemysł jądrowy.

Takim rozwiązaniom sprzeciwia się m.in. Francja. Opór pochodzi także z Czech, Węgier, Finlandii, Bułgarii, Rumunii i Słowacji. Politico podkreśla, że kraje mogą mieć problem ze znalezieniem alternatywnego dostawcy, a krótkoterminowe alternatywy wiązałyby się z wysoką ceną.

Jak informowaliśmy, Polska wprowadziła sankcje obejmujące rosyjskie koncerny surowcowe. O nowych sankcjach wobec Rosjan poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Zostało nimi objętych 50 0sób fizycznych i prawnych z Rosji. Wśród nich czołowe rosyjskiej koncerny surowcowe takie jak Gazprom, Novatek, czy KTK Polska, i Suek Polska. Dwie ostatnie importowały rosyjski węgiel, ale też węgiel z Donbasu do Polski.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w sobotę, że zniesienie sankcji nałożonych na Rosję jest częścią negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą.

politico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply