Jak wynika z badania zaprezentowanego w czwartek na konferencji prasowej w agencji informacyjnej Interfax-Ukraine, 58,4 proc. respondentów ma pozytywny stosunek do Polski, 32,1 proc. ma stosunek negatywny.

Jak wynika z badania, 80 proc. respondentów ma pozytywny stosunek do Stanów Zjednoczonych, 12,9 proc. jest nastawionych negatywnie. 58,4 proc. respondentów ma pozytywny stosunek do Polski, 32,1 proc. jest nastawionych negatywnie.

Jednocześnie, według wyników badania, najlepsze nastawienie Ukraińcy mają do Kanady (93,2%), Łotwy (93,1%) i Wielkiej Brytanii (92,3%). Jak wynika z badania, za nimi plasują się Litwa (91,9%), Francja (91,6%), Estonia (91,4%), Niemcy (90,3%), Czechy (89,1%) i Holandia (87,5%).

W badaniu wzięło udział 2020 respondentów w wieku powyżej 18 lat, którzy mieszkają na obszarach Ukrainy kontrolowanych przez rząd i gdzie nie toczą się działania wojenne.

Przypomnijmy, że w badaniu z lutego Polska pozostawała krajem przyjaznym dla większości Ukraińców, jednak liczba osób postrzegających nasz kraj w ten sposób spadła z 94% do 79% w porównaniu z 2023 rokiem. Odsetek osób uważających Polskę za zdecydowanie przyjazną spadł z 79% do 33%.

Również Stany Zjednoczone były postrzegane przez większość Ukraińców jako kraj przyjazny, jednak odsetek tych, którzy twierdzili , że Stany Zjednoczone są zdecydowanie przyjazne, spadł z 61% w czerwcu do 35%.

Aby opisać swoje obecne postrzeganie tego kraju, ludzie wybrali opcję „raczej przyjazny”.

Warto zauważyć, że z badań przeprowadzonych w styczniu br. przez zespół pod kierunkiem dra Roberta Staniszewskiego wynika, że zdecydowana większość Polaków chce pomagać Ukrainie i jest otwarta na uchodźców, przebywających w naszym kraju. Jednocześnie spada jednak akceptacja dla „kompleksowej pomocy socjalnej dla Ukraińców” oraz finansowania im zakwaterowania i wyżywienia.

Według załączonych wyników, obecnie 83 proc. polskich respondentów uważa, że Polska powinna pomagać Ukrainie w czasie wojny z Rosją, przy czym 43 proc. to zdecydowani zwolennicy. Rok wcześniej było to 90 proc. Przeciw jest 9 proc. ankietowanych (+ 3 pkt proc.), a 8 proc. nie ma zdania (+4 pkt. proc.).

Z kolei za udzielaniem Ukrainie dodatkowego wsparcia jest 36 proc. respondentów (15 proc. zdecydowanie), a przeciwko – 45 proc. (17 proc. zdecydowanie).

„Rz” pisze, że w stosunku do kwietnia 2022 roku odsetek zwolenników pomocowej specustawy dla Ukraińców zmniejszyła się o 12 pkt. procentowych. Ponadto, 53 proc. badanych sprzeciwia się finansowaniu świadczenia na ukraińskie dzieci; popiera to 21 proc. pytanych. Z kolei prawie połowa Polaków (47 proc.) nie zgadza się, by zrównać Ukraińcom dostęp do pomocy socjalnej.

Kresy.pl/Interfax-Ukraina

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Dopóki Polska bezkrytycznie służyła banderowcom, to Polacy byli dobrzy. Gdy Polacy nie chcą zdychać za banderowskich morderców i zaczęli się buntować, to są źli. Taka to rodzina Dudy, Tuska i Hołowni.

    • Kasper1
      Kasper1 :

      Nie zapominajmy, że banderowcy to nie tylko rodzina Dudy, Tuska i Hołowni ale także Dziadzi, Morawieckiego i reszty PiS-owskich szumowin które w czasie swoich rządów okradły polskich podatników z ponad 100 mld złotych (ostrożnie licząc) aby je dać neobanderowskim władzom Ukrainy.