Gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec listopada, Konfederacja uzyskałaby w nich 12-procentowe poparcie. – wynika z sondażu Kantar zamówionego przez Platformę Obywatelską.

Wyniki sondażu podało w środę Radio Zet. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w nim 35 proc. – o 3 pkt. procentowe mniej niż w poprzednim badaniu i prawie 9 pkt. proc. mniej niż w wyborach 13 października. Do partii rządzącej zbliżyła się Koalicja Obywatelska, na którą chciało głosować 28 proc. badanych. To wynik zbliżony do rezultatu uzyskanego przez KO w wyborach do Sejmu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wzrost poparcia zanotowały również Lewica, na którą chciało głosować 14 proc. ankietowanych (1,5 pkt. proc. więcej niż wynosił wynik wyborczy lewicowej koalicji) oraz PSL-Koalicja Polska (9 proc. ). Największą zmianę poparcia zanotowała jednak Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chciałoby zagłosować obecnie 12 proc. ankietowanych. Jak stwierdza Radio Zet, oznacza to niemal dwukrotny, „ogromny” wzrost poparcia dla tego ugrupowania, nazwanego w materiale radia „skrajnie prawicowym”.

Badanie Kantar przeprowadzono w dniach 29-30 listopada br. na zlecenie Platformy Obywatelskiej.

Politolog dr Bartosz Rydliński w rozmowie z Radiem Zet powiązał wzrost notowań Konfederacji i spadek notowań PiS z „błędami” ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Wśród spraw, które mogły skłonić część wyborców do przerzucenia poparcia z PiS na Konfederację wymienił sprawę Mariana Banasia, niedoszłe zniesienie górnego limitu przychodu przy obliczaniu składek na ZUS, oraz nominacje do Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Konfederacja i Lewica rosną w siłę [SONDAŻ]

Kresy.pl / radiozet.pl / twitter.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Ale jak będą działać tak jak mówił Boki to im szybko spadnie.Zobaczymy jak będą działać w sprawach szykanowania polskich patriotów.Sprawa p.Sokołowskiej pokazuje że marnie,to i marnie skończą.A szkoda ,oddałem na nich głos i nie chciałbym by był stracony.