Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” zmierzył aktualne poparcie dla partii politycznych. Z sondażu wynika, że w porównaniu do wyników wyborów parlamentarnych najwięcej zyskują Konfederacja i Lewica a traci Koalicja Obywatelska.

Liderem sondażu, którego wyniki opublikowano w środę, jest Prawo i Sprawiedliwość. Partię rządzącą popiera 44,63 proc. ankietowanych – 1 pkt procentowy więcej niż w ostatnich wyborach. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z 23,25 proc. To o ponad 4 pkt. procentowe mniej w stosunku do wyniku wyborczego. Część wyborców KO najpewniej przeniosła swoje poparcie na Sojusz Lewicy Demokratycznej (Lewicę), który otrzymał w sondażu 14,89 proc. (+2,3 pkt. proc.).

Niespodzianką w sondażu jest przegonienie PSL-Koalicji Polskiej przez Konfederację. Ugrupowanie narodowców i liberalnych konserwatystów cieszy się teraz poparciem na poziomie 8,47 proc. (1,7 proc. więcej niż w wyborach). Poparcie dla ludowców wynosi 7,83 proc. (-0,7 pkt. proc.).

Wyniki sondażu dla „Super Expressu” skomentował politolog Rafał Chwedoruk. W jego opinii nie odbiegają one znacząco od wyników wyborów parlamentarnych. Wzrost poparcia dla Konfederacji politolog wytłumaczył „efektem nowości”. Zdaniem Chwedoruka Konfederacji może być ciężko utrzymać taki wynik w dłuższym okresie. Z podobnego efektu korzysta również SLD, które wprowadziło do Sejmu wielu nowych twarzy – uważa politolog dodając, że SLD korzysta też na spadku poparcia dla Koalicji Obywatelskiej. Obniżenie notowań KO ekspert wytłumaczył przedłużaniem się konfliktu wewnętrznego w PO.

CZYTAJ TAKŻE: W najnowszym sondażu PiS nadal dominuje

Kresy.pl / se.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz