Parlament Europejski zatwierdził w środę nowy skład Komisji Europejskiej z Niemką, Ursulą von der Leyen na czele. Jednak liczba głosów sprzeciwu była znaczna.

Jak podaje portal  Deutsche Welle za nowym składem Komisji Europejskiej zagłosowało 461 deputowanych Parlamentu Europejskiego. Przeciw było 157 a od głosu wstrzymało się 89 członków izby. Za ekipą von der Leyen zagłosowała zarówno frakcja Europejskiej Partii Ludowej (EPP), w skład której wchodzą przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Polskiej Stronnictwa Ludowego jak Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR). Poparcie do von der Leyen zadeklarował w imieniu ECR przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Legutko.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowa Komisja Europejska przedstawi program swoich działań w połowie grudnia. Deustsche Welle zaznacza, że jego centralnym elementem będzie koncepcja „zielonego ładu”, która jest opracowywana przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa. „>>Zielny ład<< jest koniecznością dla zdrowia naszej planety i naszych społeczeństw oraz dla naszej gospodarki. „Zielony ład” to nasza nowa strategia rozwoju gospodarczego. Pomoże redukować emisje gazów cieplarnianych przy jednoczesnym tworzeniu nowych miejsc pracy” – powiedziała dziś von der Leyen w Parlamencie Europejskim.

Portal podkreśla też, że kwestiami praworządności, na której to płaszczyźnie komplikują się relacje Polski z Komisją Europejską, będzie zajmować się Czeszka Vera Jourova. „Praworządność to nasz fundament, który nie może być naruszany. Musimy zadbać, by był szanowany i przestrzegany wszędzie, a każdy kraj był traktowany jednakowo. Musimy skupiać się na dialogu i zapobieganiu, ale zarazem nie wahać się nigdy w sprawie niezbędnych działań” – tak określała ramy jej pracy nowa przewodnicząca Komisji. Deustsche Welle sugeruje, że na tym polu może nastąpić złagodzenie działań wobec państw, które znalazły się na celowniku poprzedniej Komisji, czyli Polski i Węgier.

Obecny skład został KE został już zaakceptowany przez szefów dyplomacji państw unijnych, a po jego zaaprobowaniu przez Parlament Europejski nową Komisję powoła Rada Europejska.

dw.de/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz