Słowacja wydala rosyjskiego dyplomatę

Słowacja wydaliła dyplomatę przebywającego w ambasadzie Rosji i wezwała w tej sprawie swojego ambasadora, poinformowało w czwartek na swojej stronie internetowej słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, Słowacja wydaliła dyplomatę przebywającego w ambasadzie Rosji i wezwała w tej sprawie swojego ambasadora, poinformowało w czwartek na swojej stronie internetowej słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Powodem są jego działania, które bezpośrednio naruszają Konwencję Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, co zostało szczegółowo udokumentowane przez właściwe władze Republiki Słowackiej” – poinformowało ministerstwo w związku z wydaleniem.

Podkreślono, że rosyjski dyplomata ma 48 godzin na opuszczenie kraju.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że wezwało ambasadora Rosji i nalegało, aby ambasada prowadziła swoje działania zgodnie z Konwencją Wiedeńską.

Nie podało żadnych dalszych szczegółów.

Rosja odpowie na wydalenie jednego z dyplomatów ambasady rosyjskiej na Słowacji, poinformowało TASS rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Moskwa udzieli odpowiedniej odpowiedzi” – zaznaczyło ministerstwo.

Jak podało 13 września Radio Wolna Europa/Radio Wolność, powołując się na krajowe dzienniki, władze Mołdawii wydaliły Witalija Denisowa, szefa kontrolowanej przez Rosję strony Sputnik Mołdawia, na okres 10 lat.

Według oficjalnego komunikatu Denisow został wydalony z kraju pod eskortą ze względu na swoje działania „zagrażające bezpieczeństwu informacyjnemu” Mołdawii.

„Nie pozwolili mi spakować rzeczy ani zabrać zwierząt. Wręczyli mi kopię decyzji, w której napisano, że muszę opuścić kraj jako osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Republiki Mołdawii” – powiedział RIA Nowosti szef lokalnego oddziału Sputnika.

W odpowiedzi rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało mołdawskiego chargé d’affaires Sergiu Goncerenco, aby zaprotestować przeciwko wydaleniu, utrzymując, że jest to „atak na media”.

Rzecznik mołdawskiego rządu Daniel Vodă skomentował, że „instytucja, której dany obywatel był częścią, nieustannie mierzy się z atakami informacyjnymi, kłamstwami, propagandą i dezinformacją”.

Władze Mołdawii zablokowały Sputnik Mołdawię wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę, powołując się na ryzyko „dezinformacji wpływającej na bezpieczeństwo narodowe”.

Kresy.pl/Reuters/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply