Erdogan chce doprowadzić do rozmów prezydentów Rosji i Ukrainy

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jeszcze raz podniósł ambicje tego państwa do mediacji w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.

O ambicjach tych Erdogan powiedział tureckiej agencji informacyjnej Anadolu. „Naszym celem jest zorganizowanie negocjacji między prezydentami Putinem i Zełenskim w Turcji w celu osiągnięcia pokoju” – stwierdził turecki przywódca.

Prezydent Turcji podkreślił, że Ankara kontynuuje wysiłki na rzecz „zaprowadzenia trwałego pokoju na Ukrainie” – zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Erdogan odwiedził Ukrainę w zeszłym tygodniu. Po spotkaniu z Zełenskim powiedział, że przypomniał prezydentowi Ukrainy o gotowości zorganizowania, jeśli to możliwe, spotkania z Putinem w Turcji.

Erdogan po raz kolejny podkreślił swoje zaangażowanie na rzecz animowania dialogu rosyjsko-ukraińskiego na najwyższym szczeblu. Już wcześniej wspomniał o tym, że namawiał Zełenskiego do negocjacji w czasie lwowskiego spotkania dwóch prezydentów. „Omówiliśmy z panem Zełenskim wszystkie aspekty naszych stosunków dwustronnych. Jeszcze raz stwierdziłem, że nasza solidarność i wsparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy będą kontynuowane” – zrelacjonował Erdogan.

Turcja nie przyłączyła się do zachodnich sankcji wobec Rosji. Zamiast tego wybrała politykę balansowania utrzymując z Rosją relacje dyplomatyczne na wszystkich szczeblach, także na najwyższym szczeblu prezydentów. W czasie jednego z takich spotkań Władimir Putin miał wprost prosić Recepa Tayyipa Erdogana o umożliwienie rosyjskiemu biznesowi zakładanie spółek w Turcji w celu omijania zachodnich sankcji.

Turcy próbują spozycjonować się jako mediator. Jeszcze w marcu jedna z rund negocjacji rosyjsko-ukraińskich odbyła się w Turcji.

Turcja jest także stroną pakietu porozumień lipcowych, które umożliwiły kontrolowany eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, wcześniej blokowany przez Rosjan. Turcja miała w toku negocjacji wspierać postulat Rosjan, by rozminować ukraińskie porty.

Zastępca sekretarza skarbu USA jeszcze w czerwcu ostrzegł tureckich urzędników, aby nie stali się kanałem dla nielegalnych rosyjskich pieniędzy. Dzięki polityce balansowania Turcy osiągnęli znaczne zwiększenie swojego eksportu do Rosji.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply