Tajwański resort obrony poinformował we wtorek czasu lokalnego o wykryciu dwóch korwet rosyjskiej marynarki wojennej przepływających na wschód od wyspy. Tajwan wysłał w odpowiedzi samoloty i okręty.

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wtorek późnym wieczorem (czasu lokalnego) dwie rosyjskie fregaty przepłynęły w kierunku północnym przez wschodnie wody Tajwanu, po czym opuściły “obszar reagowania”, kierując się na południowy wschód – podała w środę agencja Reuters.

Incydent miał miejsce w okolicach miasta Su’ao na północnym wschodzie kraju, gdzie znajduje się główna baza marynarki wojennej Tajwanu.

W odpowiedzi tajwańskie ministerstwo obrony wysłało okręty i poderwało samoloty, by monitorowały sytuację. Aktywowano także systemy obrony powietrznej.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała we wtorek, że okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku wpłyneły na południową część Morza Filipińskiego, aby wykonać zadania w ramach wyprawy dalekomorskiej.

Chińskie siły powietrzne w ciągu ostatnich trzech lat rutynowo wlatywały w przestrzeń powietrzną wokół Tajwanu. Od sierpnia regularnie wysyłają odrzutowce przez środkową linię cieśniny, która wcześniej służyła jako nieoficjalna bariera. Do wyspy coraz częściej zbliżają się także chińskie okręty.

W sobotę osiem chińskich samolotów bojowych przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej i zbliżyło się do strefy przygranicznej wyspy, która znajduje się 24 mile morskie od jej wybrzeży.

Zobacz także: USA nie popierają dążeń niepodległościowych Tajwanu

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply