Osiem chińskich samolotów bojowych przekroczyło w sobotę środkową linię Cieśniny Tajwańskiej i zbliżyło się do strefy przygranicznej wyspy, która znajduje się 24 mile morskie od jej wybrzeży, poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Jak przekazał portal alarabiya, osiem chińskich samolotów bojowych przekroczyło w sobotę środkową linię Cieśniny Tajwańskiej i zbliżyło się do strefy przyległej wyspy, która znajduje się 24 mile morskie od jej wybrzeży, poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony, co spowodowało dalszy wzrost napięć.

Chińskie siły powietrzne w ciągu ostatnich trzech lat rutynowo wlatywały w przestrzeń powietrzną wokół Tajwanu. Od sierpnia regularnie wysyłaj odrzutowce przez środkową linię cieśniny, która wcześniej służyła jako nieoficjalna bariera.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w oświadczeniu, że od około 8 rano w sobotę wykryło 19 chińskich samolotów bojowych, w tym myśliwce J-10 i J-16. Osiem z nich przekroczyło linię środkową i „zbliżyło się” na 24 mile morskie. Jednocześnie ministerstwo poinformowało, że pięć chińskich okrętów wojennych przeprowadziło „wspólne patrole gotowości bojowej”. Tajwan wysłał w odpowiedzi własne samoloty i okręty oraz aktywował lądowe systemy rakietowe, podało ministerstwo.

Zobacz też: Tajwan i Polska zacieśniają współpracę w zakresie pojazdów elektrycznych i energii wodorowej [+FOTO]

W zeszłym tygodniu sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił znaczenie utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i powtórzył, że nie ma żadnych zmian w amerykańskiej polityce jednych Chin, co jest czytelnym sygnałem sprzeciwu Amerykanów wobec dążeń określonych frakcji na Tajwanie do proklamowania formalnej niepodległości wyspy.

Szef amerykańskiej dyplomacji miał również omawiać z Chińczykami “agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, prowokacyjne działania KRLD oraz obawy USA dotyczące działań wywiadowczych ChRL na Kubie”.

Sekretarz wyjaśnił, że Stany Zjednoczone będą współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby rozwijać swoją “wizję świata”, który jest “wolny, otwarty i przestrzega międzynarodowego porządku opartego na zasadach”.

Obie strony podkreśliły, że Stany Zjednoczone i Chiny powinny współpracować, aby stawić czoła wspólnym ponadnarodowym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, globalna stabilność makroekonomiczna, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie publiczne.

Sekretarz stanu zaprosił ministra spraw zagranicznych Qina do Waszyngtonu, jak podaliśmy wcześniej na naszym portalu. Chińczyk wstępnie zgodził się na jej przeprowadzenie. Ustalenie terminu pozostaje jednak kwestią dalszych uzgodnień.

Komentatorzy nie spodziewali się zbyt wiele po wizycie Blinkena w Pekinie, ale zdaje się ona wskazywać na znaczne obniżenie napięcia w relacjach dwóch supermocarstw.

Kresy.pl/AlArabiya

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply