Amerykański F-35, który w styczniu rozbił się podczas nieudanego lądowania na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim został wyłowiony przez amerykańską marynarkę.

Jak poinformował w czwartek portal Defense News, amerykański F-35, który w styczniu rozbił się podczas nieudanego lądowania na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim został wyłowiony przez amerykańską marynarkę.

F-35 został wydobyty w środę z głębokości 3780 metrów za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu, który mocował olinowanie do samolotu. Hak został opuszczony z dźwigu statku asekuracyjnego na dno morskie, który był przymocowany do olinowania. Odrzutowiec został następnie wyniesiony na powierzchnię i wciągnięty na pokład statku. „Wysiłek na rzecz odbudowy pokazuje zaangażowanie Marynarki Wojennej USA w jej aktywa oraz wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku” – podała Marynarka Wojenna w oświadczeniu.

W styczniu amerykańska marynarka wojenna podała, że jej myśliwiec F-35 rozbił się podczas nieudanego lądowania na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Rannych zostało siedmiu żołnierzy, w tym pilot, który zdołał się katapultować.

Nie jest jasne, w którym miejscu F-35 wpadł do morza, ale Chiny wysuwają roszczenia do prawie całego akwenu. Chińskie okręty marynarki wojennej i straży przybrzeżnej są stale obecne na wodach Morza Południowochińskiego – zauważa CNN.

Przypomnijmy, że z podobną sytuacją mieli do czynienia Brytyjczycy, gdy F-35B rozbił się podczas startu z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth na Morzu Śródziemnym w listopadzie 2021 roku. Samolot został wydobyty w morza w następnym miesiącu.

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply