Rosyjska stacja o „polskim obozie” zagłady w Sobiborze

Na antenie rosyjskiego, rządowego kanału informacyjnego Rossija 24 podczas emisji materiału o zgłoszeniu przez Rosję filmu „Sobibór” do nagrody Oskara użyto sformułowania „polski obóz” koncentracyjny. To niepierwszy raz, gdy takie słowa padają odnośnie obozu w Sobiborze w rosyjskich mediach.

Rosja zgłosi do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej film „Sobibór”, opowiadający o buncie więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i ich ucieczce. Komentator stacji Rossija 24 opowiadając o filmie powiedział:

– …Aleksandr Peczerski stał na czele powstania w “polskim obozie” Sobibór. Ten film ma duże szanse na Oscara.

Przypomnijmy, że od 1942 roku parę kilometrów od wsi Sobiborze, na obszarze położonym wśród bagien i lasów, istniał obóz zagłady „SS – Sonderkommando Sobibór”. Według szacunków, od marca 1942 roku do października 1943 roku Niemcy wymordowali w nim co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale również z Holandii, Czech, Słowacji, okupowanych terenów ZSRR, Niemiec i Francji, a także około tysiąca Polaków. Wśród strażników obozu byli m.in. Austriacy i Ukraińcy, zaś Polaków nie było. Ponadto, w filmie grają polscy aktorzy.

 

14 października 1943 roku w obozie wybuchł zbrojny bunt. Około 80 więźniów zginęło w walce, a także na otaczających obóz polach minowych, jednak ponad 300 udało się uciec. Niemcy schwytali i zamordowali większość z nich w czasie pościgu. Wojnę przeżyło 53 uciekinierów z obozu.

Na podstawie tych wydarzeń reżyser Konstantin Chabieński nakręcił film „Sobibów”. Opowiada historię ostatnich tygodni przed buntem i samo wystąpienie i ucieczkę więźniów. Koncentruje się na postaci Aleksandra Peczerskiego (w tej roli reżyser obrazu), pułkownika Armii Czerwonej, schwytanego na froncie wschodnim i osadzonego w Sobiborze. Gdy uświadamia sobie, że ucieczka to jedyny sposób, by uniknąć pewnej śmierci, w konspiracji organizuje ucieczkę wszystkich osadzonych.

To niepierwszy raz, gdy rosyjskie media kłamliwie określają niemiecki obóz zagłady w Sobiborze. W styczniu 2016 roku na stronach internetowych ważnych rosyjskich mediów pojawiło się sformułowanie „polski obóz koncentracyjny Sobibór”. Zostało ono użyte przez agencję RIA-Nowosti, a także stacje telewizyjne Kanał Piąty i RT, w kontekście uroczystości z udziałem ministra kultury Rosji, Władimira Miedinskiego. Z kolei w sierpniu 2017 roku rosyjskie MSZ wezwało ambasadorów Polski, Izraela, Holandii i Słowacji ws. wykluczenia Rosji z budowy muzeum w miejscu niemieckiego obozu w Sobiborze. W podobnym czasie określenie „polski obóz” w odniesieniu do niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze padło na lamach niemieckiej prasy.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply