Rosyjskie MSZ wezwało ambasadora RP ws. budowy muzeum w Sobiborze

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadorów Polski, Izraela, Holandii i Słowacji ws. wykluczenia Rosji z budowy muzeum w miejscu niemieckiego obozu w Sobiborze.

Informację o wezwaniu ambasadorów przekazała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Oświadczyła: Mniej nas zdziwiło oficjalne stanowisko Warszawy, w tej kwestii jej rusofobiczna polityka i dążenie do antyrosyjskiego rewizjonizmu historycznego jest wszystkim od dawna znane. Jednak jest to niezrozumiałe i zadziwiające, z jaką lekkością nasi niedoszli partnerzy – Holandia, Słowacja i Izrael – zmienili swoją pozycję dotyczącą rosyjskiego udziału (w budowie muzeum w Sobiborze).

Przedstawicielka rosyjskiego MSZ dodała: W związku z tym byliśmy zmuszeni zaprosić szefów misji dyplomatycznych wspomnianych krajów […] na poważną rozmowę do rosyjskiego MSZ. Zacharowa zaznaczyła również: Uważamy decyzję Komitetu Sterującego, która odpowiada za budowę odnowionego muzeum na miejscu byłego nazistowskiego obozu śmierci Sobibór, o niedopuszczeniu Rosji do udziału w projekcie, za skandaliczny fakt historycznej amnezji.

CZYTAJ TAKŻE: „Polski obóz koncentracyjny Sobibór” w rosyjskich mediach. Ambasada RP zapowiada protest

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 1 sierpnia przekazało, że Międzynarodowy Komitet Sterujący projektem budowy Muzeum–Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze bez głosu sprzeciwu podjął decyzję o prowadzeniu współpracy w obecnym składzie. Decyzja została podjęta w odpowiedzi na komunikat rosyjskiego MSZ zarzucający Polsce odmowę wprowadzenia Rosji do budowy Muzeum w Sobiborze.

Rosja nazwała decyzję amoralną z punktu widzenia prawdy historycznej. Zarzucono Polsce, że pod rozmaitymi pretekstami wiązała udział Rosji w projekcie z coraz to nowymi warunkami, o których strona rosyjska nie została powiadomiona.

Rosji nie dopuszczono, wstydliwie odżegnując się od wysłanego wcześniej zaproszenia, choć wielokrotnie potwierdzaliśmy gotowość wniesienia swojego wkładu, w tym znacznego wkładu finansowego, w budowę memoriału upamiętniającego więźniów tej hitlerowskiej fabryki śmierci – stwierdziła Zacharowa.

Obóz zagłady “SS – Sonderkommando Sobibór” został postawiony przez Niemców w 1942 roku w ramach “Akcji Reinhardt”. Został zbudowany na obszarze położonym wśród bagien i lasów, ok. 4 km od wsi Sobibór.

Łączna liczba ofiar zabitych w tym obozie nie jest znana. Według szacunków od marca 1942 roku do października 1943 roku Niemcy zamordowali co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale również z Holandii, Czech, Słowacji, okupowanych terenów ZSRR, Niemiec i Francji. W obozie zginęło również ok. 1000 Polaków.

kresy.pl / onet.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    niech sobie posowieckie kmiotki zbudują na pocieszenie kolejne muzeum komunizmu… kiedy się wyleczą z wyuzdanych oskarżeń Polski i Polaków o rzekome zbrodnie na schwytanych bolszewikach, to można będzie z nimi rozmawiać. Nie zawadziło by gdyby wzorem banderowców przyznali sie do swojej współpracy z nazistami…