Zdaniem wielu historyków trwającą od kilku miesięcy renowacja zamku królewskiego w Grodnie, siedziby króla Stefana Batorego wypacza on historię.

Jan Supron, grodzieński historyk, powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że zatwierdzony i realizowany projekt jest pełen sprzeczności, w niektórych aspektach przeczy dokumentom historycznym i badaniom archeologicznym. Uważa on, że po rekonstrukcji powstanie „nowy Stary Zamek”.

17 maja Supron na łamach „Naszej Niwy” wymienił szereg problemów związanych z zaakceptowanym przez białoruskie władze projektem rekonstrukcji zamku autorstwa architekta Uładzimira Baczkoua. Podkreślił m.in., że Baczkou nie przeprowadził na terenie zamku badań dotyczących przełomu XVI i XVII wieku, a w projekcie, stworzonym jeszcze w latach 80. XX wieku, używał głównie pochodzącej z 1600 roku grawiury Tomasza Makowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: „Kontynuacja barbarzyństwa” – kolejny film z burzenia murów zamku w Kamieńcu Podolskim [+VIDEO]

Po pierwsze, przy wieży na ścianie od strony Niemna ma być dobudowana kamienica, której jednak historycznie nie było, ponieważ po przeprowadzonych niedawno badaniach archeologicznych wiadomo już, że w ziemi nie ma fundamentów. Autor projektu i jego zwolennicy twierdzą, że kamienica była drewniana, ale dokumenty tego nie potwierdzają – tłumaczył Supron.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zarzuty dotyczą także kształtu kopuły wieńczącej jedną z wież. Baczkou zaproponował cebulastą kopułę, przypominającą raczej wschodnią architekturę i niepodobną do tego bardziej spłaszczonego kształtu, który widać na grawiurze – wskazuje historyk.

Rozmówcy PAP w Grodnie uważają również, że sam sposób przeprowadzenia prac jest „antynaukowy”. To nie jest renowacja, a remont. Najpierw niszczy się to, co jest, a potem na tym miejscu buduje coś nowego. To będzie może i ładne, ale nie tak się powinno pracować z zabytkami – powiedział anonimowo jeden z historyków. To nie renowacja, a budowanie od nowa zamku z bajki – podkreślił.

Przyznaję, że ta dyskusja rozpoczęła się zbyt późno – powiedział Supron. Zabrakło również konsultacji międzynarodowych, w tym ze stroną polską. Ten zamek był siedzibą królów Rzeczypospolitej, jest wspólnym dziedzictwem – podkreślił.

Stary Zamek w Grodnie był siedzibą królów, miejscem przeprowadzenia sejmów Rzeczypospolitej. Jeszcze w XII wieku na jego miejscu istniał drewniany gród książąt ruskich. Potem istniał w wielu „wcieleniach”, ale postanowiono, że należy odnowić go według wzoru z XVI wieku, z czasów Stefana Batorego. Jest to bardzo trudne, bo w 1655 roku zamek zniszczyli Rosjanie, a potem jeszcze wiele razy zmieniało się jego oblicze – wyjaśnia Ihar Łapieha z Grodna, który broni projektu.

kresy.pl / l24.lt

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz