Polska delegacja, która udaje się na rozmowy do Izraela, nie będzie negocjować treści noweli ustawy o IPN, ale ją wyjaśniać – informuje wiceszef polskiej dyplomacji, Bartosz Cichocki.

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, który przewodniczy zespołowi do spraw dialogu prawno-historycznego przy premierze poinformował, że wizyta w Izraelu ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do działania znowelizowanej ustawy o IPN.

We wtorek na antenie PR24 Cichocki zaznaczył, że zespół nie będzie negocjował treści ustawy, a jedynie ją wyjaśniał. Nie ma ani takiej możliwości w ramach polskiego ustroju politycznego, ani takiej intencji – powiedział wiceminister.

Przeczytaj: Komisja Knesetu wzywa Polskę do wycofania się z nowelizacji ustawy o IPN

Podkreślił, że celem wizyty w Izraelu jest odpowiedź na ewentualne pytania strony izraelskiej ws. działania nowych przepisów. Ponadto chodzi też o zapoczątkowanie długofalowego procesy, który – jak to ujął Cichocki – „dotknie niewiedzy o historii stosunków polsko-żydowskich” ujawnionej w debacie izraelskiej i międzynarodowej.

Wiceszef polskiej dyplomacji chciałby, aby spotkanie przyczyniło się do zmniejszenia napięcia. Wyraził nadzieję, że rozpocznie to proces budowy większego zaufania między Polską a Izraelem. Liczy na to, że dzięki temu zarówno Izraelczycy, jak i Polacy zyskają pewność, że „stoimy na gruncie prawdy historycznej” oraz że nie ma wątpliwości co do gwarancji wolności badań historycznych.

Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Artur Lompart powiedział, że w rozmowach z przedstawicielami strony izraelskiej wezmą udział wszyscy członkowie. Oprócz Cichockiego, będą to wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein. Ten ostatni poinformował, że polska delegacja odbędzie kilka spotkań, m.in. w MSZ Izraela i w Instytucie Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Wizyta potrwa do piątku.

Przeczytaj: Dworczyk: nie będzie żadnego zamrażania ustawy o IPN

W rozmowie z IAR rzecznik rządu, Joanna Kopcińska podkreśliła, że “zarówno Polska jak i Izrael chcą prowadzić realny dialog o wszystkich sprawach, które od miesiąca są w centrum zainteresowania naszych rządów i naszych społeczeństw”.

Przeczytaj: Prezydent Duda o kryzysie w relacjach polsko-żydowskich: zgrzyt, ale nie katastrofa

Powołanie zespołu to wynik rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Miała ona związek ze zmasowaną krytyką nowej ustawy o IPN ze strony izraelskiej.

Nowelizacja ustawy o IPN, jeszcze w czasie jej procedowania przez polski parlament, wywołała gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Izraelski rząd groził odwołaniem ambasador Azari z Warszawy, ale ta, w poniedziałkowym wywiadzie nie przewidywała swojego szybkiego wyjazdu do Tel Awiwu. Sama Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

IAR / rmf24.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply