Władze Białorusi w ramach prowadzonej polityki historycznej doprowadziły do odsłonięcia imponującego zespołu memorialnego w Małym Trościeńcu z udziałem zagranicznych gości.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wraz z prezydentami Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i Austrii Alexandrem Van der Bellenem odsłonili w piątek wielki kompleks upamiętniający ofiary niemieckich nazistowskich zbrodni w Małym Trościeńcu położonym 20 kilometrów od białoruskiej stolicy. – podała agencja BELTA.

W Małym Trościeńcu podczas niemieckiej okupacji funkcjonował początkowo obóz dla jeńców wojennych. Później Niemcy założyli tam obóz koncentracyjny dla Żydów, których rozstrzeliwano w okolicznych lasach. Trafiali do niego także Żydzi z Czech, Polski, Austrii i Niemiec. Ocenia się, że w Trościeńcu mogło zginąć nawet ponad 200 tys. ofiar.

W ostatnich latach białoruskie władze zbudowały w miejscu dawnego obozu imponujący kompleks memorialny złożony z pomników, ścian przypominających wagony, którymi przywożono więźniów oraz placu wypełnionego tablicami.

Na otwarcie kompleksu zaproszono przedstawicieli państw, z których pochodzili więźniowie obozu w Małym Trościeńcu. Zaproszenie otrzymał także Andrzej Duda, lecz zrezygnował z przyjazdu. Reprezentował go szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Z Czech przybył wiceszef Izby Poselskiej Vojtech Filip.

Jak podaje BELTA, głowy państw zmierzając na uroczysko Błagowszczina, miejsce uroczystości żałobnej, przeszli obok architektoniczno-rzeźbiarskich budowli symbolizujących wagony. W oknach „wagonów” były widoczne palące się znicze i kwiaty. Z głośników puszczano odgłosy zbliżającego się pociągu, głosy ludzi w różnych językach i krzyki dzieci.

W czasie uroczystości prezydenci państw przybyli na otwarcie kompleksu i inni goście przypominali o obowiązku pamięci o ofiarach wojny i konieczności zapobiegania powtórzeniu się podobnych nieszczęść. Przeczytano także list prezydenta Andrzeja Dudy.

Polska delegacja jako jedyna z obecnych w Małym Trościeńcu udała się także do niedalekich Kuropat, gdzie złożyła kwiaty na gronach ofiar NKWD.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: trzeba będzie wchodzić w skład jakiegoś państwa

Kresy.pl / BELTA / Biełsat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply