Prezydenci Białorusi, Niemiec i Austrii odsłonili kompleks memorialny koło Mińska

Władze Białorusi w ramach prowadzonej polityki historycznej doprowadziły do odsłonięcia imponującego zespołu memorialnego w Małym Trościeńcu z udziałem zagranicznych gości.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wraz z prezydentami Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i Austrii Alexandrem Van der Bellenem odsłonili w piątek wielki kompleks upamiętniający ofiary niemieckich nazistowskich zbrodni w Małym Trościeńcu położonym 20 kilometrów od białoruskiej stolicy. – podała agencja BELTA.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W Małym Trościeńcu podczas niemieckiej okupacji funkcjonował początkowo obóz dla jeńców wojennych. Później Niemcy założyli tam obóz koncentracyjny dla Żydów, których rozstrzeliwano w okolicznych lasach. Trafiali do niego także Żydzi z Czech, Polski, Austrii i Niemiec. Ocenia się, że w Trościeńcu mogło zginąć nawet ponad 200 tys. ofiar.

W ostatnich latach białoruskie władze zbudowały w miejscu dawnego obozu imponujący kompleks memorialny złożony z pomników, ścian przypominających wagony, którymi przywożono więźniów oraz placu wypełnionego tablicami.

Na otwarcie kompleksu zaproszono przedstawicieli państw, z których pochodzili więźniowie obozu w Małym Trościeńcu. Zaproszenie otrzymał także Andrzej Duda, lecz zrezygnował z przyjazdu. Reprezentował go szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Z Czech przybył wiceszef Izby Poselskiej Vojtech Filip.

Jak podaje BELTA, głowy państw zmierzając na uroczysko Błagowszczina, miejsce uroczystości żałobnej, przeszli obok architektoniczno-rzeźbiarskich budowli symbolizujących wagony. W oknach „wagonów” były widoczne palące się znicze i kwiaty. Z głośników puszczano odgłosy zbliżającego się pociągu, głosy ludzi w różnych językach i krzyki dzieci.

W czasie uroczystości prezydenci państw przybyli na otwarcie kompleksu i inni goście przypominali o obowiązku pamięci o ofiarach wojny i konieczności zapobiegania powtórzeniu się podobnych nieszczęść. Przeczytano także list prezydenta Andrzeja Dudy.

Polska delegacja jako jedyna z obecnych w Małym Trościeńcu udała się także do niedalekich Kuropat, gdzie złożyła kwiaty na gronach ofiar NKWD.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: trzeba będzie wchodzić w skład jakiegoś państwa

Kresy.pl / BELTA / Biełsat

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz