Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jego rząd znajdzie “prawnie uzasadnione” sposoby przejęcia międzynarodowych firm działających w Rosji, które zdecydowały się zamknąć swoje zakłady w tym kraju z powodu inwazji na Ukrainę – poinformował w czwartek portal Financial Times.

Jak poinformował w czwartek portal Financial Times, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jego rząd znajdzie “prawnie uzasadnione” sposoby przejęcia międzynarodowych firm działających w Rosji, które zdecydowały się zamknąć swoje zakłady w tym kraju z powodu inwazji na Ukrainę.

Wiele zachodnich marek, w tym McDonald’s, zawiesiło lub wstrzymało działalność w Rosji w ostatnich dniach w ramach fali surowych sankcji nałożonych na ten kraj. „Jeśli chodzi o tych, którzy planują zamknąć swoje zakłady produkcyjne, musimy działać zdecydowanie” – powiedział w czwartek Putin podczas spotkania wideo z członkami swojego rządu. „W żadnym wypadku nie możemy dopuścić do jakichkolwiek szkód dla lokalnych rosyjskich dostawców”.

Zobacz też: Microsoft, Apple, Netflix – największe koncerny wycofują się z Rosji. Lista się wydłuża

“Jeśli to jest to konieczne . . . wprowadzić zewnętrzne zarządzanie, a następnie przekazać te przedsiębiorstwa tym, którzy faktycznie chcą pracować” – powiedział Putin. „Jest na to wystarczająco dużo instrumentów prawnych i rynkowych. Nie ma potrzeby podejmowania jakichkolwiek arbitralnych działań; znajdziemy prawne rozwiązania tych pytań”.

Doradził rządowi, aby zapewnił ochronę praw tych zagranicznych inwestorów, którzy zdecydowali się pozostać i pracować w Rosji. Putin przyznał, że sankcje wywarły wpływ na Rosję, ale powiedział, że gospodarka z czasem się przystosuje. Powiedział też, że sankcje i tak zostałyby wprowadzone, niezależnie od wojny na Ukrainie.

W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin, “McDonald’s mówi, że zamykają restauracje? No i dobrze, niech zamykają. Ale jutro zamiast McDonalda powinien być tam już “U wujka Wani” – mówił.

Rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego opracowało przepisy mające na celu uniemożliwienie narastającego wycofywania się międzynarodowych przedsiębiorstw z Rosji i potencjalnie kładzie podwaliny pod ich nacjonalizację.

Projekt przewiduje, że państwowy Wnieszekonombank i państwowa agencja gwarancji eksportu miałyby prawo do zajmowania mienia firm zagranicznych, które z własnej woli opuściły rosyjskie rynki. Ustawodawstwo „jest pierwszym krokiem w kierunku nacjonalizacji zagranicznych organizacji opuszczających Rosję”, zakomunikowała rządząca partia Jedna Rosja, która dominuje w parlamencie.

Zgodnie z ustawą Rosja miałaby prawo do przejmowania zagranicznych przedsiębiorstw na okres do trzech miesięcy w przypadku, gdy menedżerowie zagranicznych firm „de facto przestali” nimi kierować. Ustawa mówi również, że gdy zagraniczne firmy podejmą działania, które mogą doprowadzić do ich „bezpodstawnej” likwidacji lub bankructwa, rząd będzie miał do sześciu miesięcy na ich przejęcie.

Akcje nowych spółek zostałyby wprowadzone do obrotu, a stare zostałyby zlikwidowane. Jeśli nikt nie byłby zainteresowany posiadaniem nowych firm, zostałyby one znacjonalizowane – głosi ustawa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził w poniedziałek sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi. Podawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Kresy.pl/Financial Times/Radio Wolna Europa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply