Niemcy nie chcą jednostronnie przekazywać Siłom Zbrojnym Ukrainy czołgów zachodniego typu. Poinformował o tym w sobotę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Jak przekazał portal Mil.in, Niemcy nie chcą jednostronnie przekazywać Siłom Zbrojnym Ukrainy czołgów zachodniego typu. Poinformował o tym w sobotę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Scholz zapewnił, że Niemcy są jednym z najsilniejszych zwolenników Ukrainy.

Zapytany, czy Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2 w 2023 roku, Scholz odpowiedział: „Niemcy nie będą działać sami”.

„W tym wszystkim kierujemy się trzema jasnymi zasadami: po pierwsze, utrzymujemy Ukrainę najlepiej, jak potrafimy. Po drugie, zapobiegamy bezpośredniej konfrontacji między NATO a Rosją. I po trzecie, nie będzie żadnych jednostronnych działań ze strony Niemiec. To jest kryterium naszej zdecydowanej, ale ostrożnej polityki – i będzie to tak działać również w przyszłym roku. Mam wrażenie, że zdecydowana większość Niemców uważa to za słuszne” – powiedział Olaf Scholz.

Kanclerz zapytany, co powinno się stać w 2023 r., aby Ukraina otrzymała zachodnie czołgi, odpowiedział:

„Biorąc pod uwagę militarne niepowodzenia Rosji, istnieje duże niebezpieczeństwo dalszej eskalacji wojny. W tej chwili sprzeciwiamy się eskalacji nuklearnej”.

Przypomnijmy, w rozmowie z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung” kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że nadal chce utrzymywać otwarte kanały komunikacji z Kremlem, choć perspektywy rozmów z Władimirem Putinem są słabe. „Jeśli nie będziemy rozmawiać [z Rosją – red.], stanie się jeszcze mniej prawdopodobne, że Rosja zakończy wojnę” – oświadczył Scholz w wywiadzie.

„Naszym celem jest, aby Rosja zaprzestała agresywnej wojny, a Ukraina obroniła swoją integralność” – powiedział Scholz. Dodał, że „konieczne będą rozmowy” z rosyjskim prezydentem, niezależnie od tego, czy będą się one odbywały przez telefon, wideołącze czy „długi stół”. Chodzi o mebel, przy którym Putin spotykał się z przedstawicielami Zachodu po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

Ponadto, Scholz kolejny raz zaapelował do prezydenta Rosji, by przerwał wojnę na Ukrainie. Zaznaczył, że Putin musi „zakończyć wojnę, wycofać wojska i w ten sposób stworzyć możliwość wzajemnego porozumienia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że tydzień wcześniej w artykule dla magazynu Foreign Affairs, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegał przed tworzeniem nowej zimnej wojny poprzez dzielenie świata na bloki i wezwał do dołożenia wszelkich starań w celu zbudowania nowych partnerstw.

Niemiecki kanclerz wyraził opinię, że świat stoi w obliczu „epokowego przesunięcia tektonicznego” i wielobiegunowego porządku. Napisał, że Niemcy mają zamiar stać się gwarantem bezpieczeństwa w Europie. „Wynurzyły się nowe mocarstwa, w tym gospodarczo silne i politycznie asertywne Chiny. W tym wielobiegunowym świecie różne kraje i modele rządów rywalizują ze sobą o siłę i wpływy” – oświadczył niemiecki kanclerz na łamach Foreign Affairs.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  rozbrajające, cyt.
  „Kanclerz zapytany, co powinno się stać w 2023 r., aby Ukraina otrzymała zachodnie czołgi, odpowiedział:

  „Biorąc pod uwagę militarne niepowodzenia Rosji, istnieje duże niebezpieczeństwo dalszej eskalacji wojny. W tej chwili sprzeciwiamy się eskalacji nuklearnej”.”

  Przecież Ukraina oddała broń atomową a Rosja nie zaatakuje państwa nie posiadającego broni atomowej bronią atomową bo przecież Rosja to państwo „cywilizowane” ;).

  Inna sprawą że Ruscy bronią swoich interesów, tak jak każdy, czy się z nimi zgadzamy czy nie to odrębna „para kaloszy”.