Rosja wciąż jest głównym dostawcą paliwa jądrowego dla elektrowni w USA

Rosja nadal jest czołowym dostawcą uranu dla USA, pomimo wysiłków Amerykanów, by uniezależnić się od dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego.

Jak podała niedawno agencja Bloomberg, w 2022 roku Rosja pozostała głównym dostawcą paliwa jądrowego dla elektrowni atomowych w Stanach Zjednoczonych. Taka sytuacja miała miejsce pomimo nieskutecznych prób ze strony Amerykanów, by uniezależnić się od dostaw wzbogaconego uranu z Rosji.

Bloomberg przytoczył dane Departamentu Energii, z których wynika, że w ubiegłym roku Rosja dostarczyła prawie 25 procent wzbogaconego uranu dla ponad 90 komercyjnych reaktorów atomowych w USA. Dla porównania, rok wcześniej było to 28 proc.

 

Jak zaznaczono, informacje Energy Information Administration dotyczące zakupu paliwa jądrowego w Rosji pojawiały się w czasie, gdy USA bezskutecznie poszukiwały miliardów dolarów na sfinansowanie krajowej zdolności do produkcji wzbogaconego paliwa do reaktorów na dużą skalę.

Jednocześnie, kłopot Amerykanów z uranem może się jeszcze pogłębić. W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, administracja prezydenta Joe Bidena rozważa nałożenie sankcji na rosyjski koncern Rosatom, zajmujący się obszarem energetyki atomowej. Ponadto, Rosja może samodzielnie podjąć decyzję o wstrzymaniu eksportu wzbogaconego uranu.

Republikanie z Izby Reprezentantów zaproponowali przeznaczenie ponad 2,4 mld dolarów na sfinansowanie produkcji krajowej wzbogaconego uranu w ramach rządowego projektu ustawy. Dokument niedawno został przedstawiony w Kongresie.

Przeczytaj: Rosja i Chiny dystansują Zachód w globalnym sektorze energetyki jądrowej

W kwietniu prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył zdalnie w ceremonii z okazji dostawy pierwszej partii paliwa do powstającej elektrowni jądrowej Akkuyu w Turcji. To pierwsza taka elektrownia w tym państwie. Projekt jest symbolem głębokich więzi między Rosją i Turcją, które budzą niepokój Zachodu. 

W maju Rosatom rozpoczął pełnowymiarową budowę bloku nr 3 elektrowni jądrowej Dabaa w Egipcie, także pierwszej w kraju. Z kolei węgierski premier Viktor Orban spotkał się w czerwcu z przedstawicielami Rosatomu, aby omówić plany firmy dotyczące budowy nowych bloków atomowych w węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Jak przypomniała agencja Budapeszt sprzeciwia się sankcjom na Rosatom.

Czytaj również: Zaporoska Elektrownia Atomowa zrezygnuje z amerykańskiego paliwa jądrowego

Zobacz: Ukraina chce produkować paliwo jądrowe na rynki UE

Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply