Węgry zawetują wszelkie sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji związane z energią jądrową – zapowiedział premier Viktor Orbán.

Orbán podkreślił w piątek, że sankcje nuklearne „oczywiście muszą zostać zawetowane”.

„Nie pozwolimy na realizację planu objęcia sankcjami energetyki jądrowej. To nie wchodzi w grę” – powiedział węgierski premier.

​Jak informowaliśmy, Polska i Litwa chcą nałożenia przez UE sankcji na rosyjski sektor nuklearny. Dziesiąty zestaw sankcji UE powinien być gotowy przed 24 lutego.

Wcześniej Ukraina wzywała by nałożyć ograniczenia na państwowy Rosatom, co blokowały m.in. Węgry, gdzie Rosatom buduje dwa nowe bloki w elektrowni jądrowej w Paks.

Wedle propozycji na początku Rosatom lub jego kierownictwo trafiliby na czarną listę, co w przyszłości miałoby doprowadzić do ograniczenia współpracy Unii Europejskiej z rosyjskim przemysłem jądrowym.

Wcześniej Węgry żądały gwarancji wyłączenia spod sankcji energetyki jądrowej.

Węgierski Urząd Energii Atomowej udzielił w sierpniu ub. roku licencji na budowę dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej Paks rosyjskiemu Rosatomowi, na podstawie umowy z 2014 roku.

Koszt ich budowy szacowano na 12,5 mld euro. W 2016 roku Rosjanie przyznali Węgrom kredyt o wartości 10 mld euro na preferencyjnych warunkach właśnie na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks.

Sprawa wzbudziła jednak wątpliwości Komisji Europejskiej. Rozpoczęła ona postępowanie skierowane przeciw Węgrom, z powodu wątpliwości czy dwa nowe reaktory są budowane na zasadach rynkowych.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply