Wczoraj w siedzibie Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyła się odprawa dotycząca polsko-amerykańskiej współpracy w czasie ćwiczeń DEFENDER-Europe 20. Wzięli w niej udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oraz wysocy rangą przedstawiciele Sił Zbrojnych RP i USA. W ćwiczenia zaangażowanych będzie blisko 37 tys. żołnierzy, w większości przerzuconych ze Stanów Zjednoczonych.

Ćwiczenia mają potrwać od lutego do lipca bieżącego roku. W ich ramach odbywa się największy od 25 lat przerzut wojsk USA do Europy.

CZYTAJ TAKŻE: Raport Pentagonu: F-35 mają ponad 800 wad w samym oprogramowaniu

DEFENDER to akronim od Dynamic Employment of Forces to Europe for NATO Deterrence and Enchanced Readiness (Dynamiczny przerzut sił do Europy na potrzeby odstraszania i zwiększonej gotowości NATO).

Podobnie jak w czasach zimnej wojny uważa się obecnie, że w razie ewentualnego konfliktu w obronie Europy kluczowe będzie przerzucenie do niej sił zbrojnych bazujących w czasie pokoju ze Stanów Zjednoczonych – komentuje portal defence24.pl.

Z USA przerzuconych zostanie 20 tys. żołnierzy – ich transport do portów na wschodnim wybrzeżu kraju, skąd wyruszyli w dalszą podróż 12 trasami konwojowymi, zaczął się 23 stycznia. Część przerzutu nastąpić ma droga lotniczą. Amerykanie zostaną przyjęci w 14 bazach powietrznych i portach morskich w 7 krajach.

CZYTAJ TAKŻE: Polska i Litwa zacieśniają współpracę wojskową

Polska będzie epicentrum ćwiczeń wiosną 2020 roku – powiedział w grudniu dziennikarzom generał brygady Sean Bernabe, zastępca szefa sztabu dowództwa US Army w Europie

W ćwiczeniach weźmie udział także 9 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Europie i 8 tys. żołnierzy z innych państw NATO – w tym 2 tys. z Polski. Zaangażowanych zostanie także 7 000 żołnierzy Armii Gwardii Narodowej USA z 12 stanów.

To bardzo ważny test nie tylko dla wojska, ale również dla administracji oraz instytucji pozamilitarnych. […] Chcemy, aby społeczeństwo miało świadomość globalną o tym, że skala zaangażowania sił Stanów Zjednoczonych, powierzenie Polsce roli jednego z państw gospodarzy oraz fakt organizacji ćwiczenia przez dowództwo sił USA w Europie jest jednym z elementów rosnącego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w budowę bezpieczeństwa całego regionu […] Nasz wkład to nie tylko ponad dwa tysiące żołnierzy, ciężki sprzęt, lotnictwo, infrastruktura drogowa, kolej czy porty. To również bardzo liczna grupa ludzi z sektora cywilnego i pozostałych służb, takich jak policja, straż pożarna, czy straż graniczna – stwierdził przed rozpoczęciem odprawy minister Błaszczak.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Putin chce “wychowania patriotycznego” w rosyjskich szkołach

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 ma być podzielone na 5 faz:

1. Przerzut wojska z USA do Europy, pobór sprzętu z magazynów w Belgii i Niemczech oraz udanie się na miejsce ćwiczeń;

2. Ćwiczenie szybkiej odpowiedzi na agresję, obejmujące desant powietrzny na przełomie kwietnia i maja w państwach bałtyckich i Gruzji. W ćwiczeniach na Litwie weźmie udział polska 6. Brygada Powietrzno-Desantowa.

3. Ćwiczenie dowódczo-sztabowe w którym weźmie udział m.in. polska 12. Dywizja Zmechanizowana, Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód i Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód.

4. Ćwiczenie połączone w maju, obejmujące kilka pomniejszych ćwiczeń poszczególnych krajów z przybyłymi amerykańskim siłami.

5. Powrót sił amerykańskich do jednostek macierzystych.

W czasie trwania ćwiczeń wykorzystane będą lotniska w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, a także porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Sprzęt będzie przemieszczał się drogami publicznymi w konwojach po 10-2o pojazdów. Amerykanie w naszym kraju pojawią się także w: Bartoszycach, Bemowie Piskim, Biedrusku, Bydgoszczy, Drawsku Pomorskim, Kielcach, Krakowie, Mirosławcu, Morągu, Powidzu, Pruszczu Gdańskim, Świdwinie, Świętoszowie, Toruniu, Ustce, Wędrzynie i Żaganiu.

Kresy.pl / Defence24.pl / Wojsko-polskie.pl / TVN24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply