Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji nazwała „zbrodniczą i amoralną” wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego, który wskazał jako przyczynę wybuchu II wojny światowej „zmowę totalitarnych reżimów”, czyli III Rzeszy i ZSRR. Wyśmiała też historyczną wpadkę Leonida Krawczuka.

Podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, jak informowaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o „zmowie totalitarnych reżimów, która umożliwiła wybuch II wojny światowej”. Dodał, że „pozwoliło to nazistom uruchomić śmiercionośne koło zamachowe Holokaustu”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W czwartek jego słowa krytycznie skomentowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, określając je mianem „zbrodniczych i amoralnych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Twierdzenie prezydenta Zełenskiego, który efektywnie zrównał rolę Związku Sowieckiego z rolą III Rzeszy w „wywołaniu II wojny światowej, co umożliwiło nazistom uruchomienie swojej machiny śmierci, którą był Holokaust”, wykraczają poza wszelkie granice – powiedziała Zacharowa, po czym sarkastycznie zapytała: I po czymś taki ukraińskie władze dziwią się, czemu ich ludzie nie chcą żyć z nimi w tym samym kraju?

Zdaniem rzeczniczki MSZ Rosji, Zełenski „bezwstydnie zdradził własnych ludzi”, poprzez obarczenie tą samą odpowiedzialnością „zabójcy i ofiary”.

Ponadto, Zacharowa skomentowała też wcześniejszą wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy, Leonida Krawczuka. Na antenie rosyjskiej stacji telewizyjnej twierdził on, że na początku wojny Hitler i Stalin spotkali się we Lwowie.

– Czym Was tam leczą? Oszaleliście? Czy został jeszcze ktoś na Ukrainie, kto mógłby zapewnić dostęp do jakiś podstawowych książek o historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, II Wojny Światowej? – pytała ironicznie.

Krawczuk później wycofał się z tego, co powiedział i przyznał, że nie zna żadnych dokumentów, które dowodziłyby, że spotkanie przywódców III Rzeszy i ZSRR we Lwowie jesienią 1939 roku miało miejsce.

Zacharowa mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie „trend przepisywania na nowo historii II wojny światowej” oraz „systematycznego dyktowania alternatywnych wersji jej przyczyn, przebiegu i konsekwencji”, uzyskał „krytyczny impet”. Używając porównania do „pandemii” i sposobów walki z nią poprzez poszukiwanie szczepionek i antidotum oświadczyła, że „należy zrozumieć, że musimy poradzić sobie z prawdziwym historycznym wirusem”. Dodał, że ostatnia rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną mogła stać się okazją do zjednoczenia krajów, narodów i polityków, ale zamiast tego woleli oni dalej podejmować „próby rewizji historii II wojny światowej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wypowiedzi obecnego prezydenta Ukrainy już wcześniej skomentował Kreml, uznając je za błędne i obraźliwe. Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow uznał, że wypowiedź Zełenskiego obraża Rosjan a także mieszkańców Wspólnoty Niepodległych Państw i Ukrainy.

Jak pisaliśmy, Zełenski w Oświęcimiu wspomniał, iż obóz Auschwitz „wyzwolili Ukraińcy” z „Frontu Ukraińskiego”, nie wspominając jednak, że byli to żołnierze Armii Czerwonej. Przypomniał postać ukraińskiego greckokatolickiego duchownego Emiliana Kowcza, który za udzielanie pomocy Żydom trafił w 1942 roku do obozu koncentracyjnego na Majdanku i tam zginął. Według propagandowej strony internetowej Istoryczna Prawda o. Kowcz był przed wojną członkiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Mówił też o „rodzinie Szeptyckich”, która „nie tylko uratowała ponad 160 Żydów, ale także otwarcie żądała od nazistowskich przywódców wstrzymania ich prześladowań”. Chodziło o o. Klemensa Szeptyckiego i jego brata Andrzeja, zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego. Pierwszy z nich został uznany przez Jad Waszem za ratowanie Żydów za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, jednak metropolicie Andrzejowi Szeptyckiemu odmówiono tego wyróżnienia z powodu kolaboracji z III Rzeszą. Podczas wystąpienia z Andrzejem Dudą ukraiński prezydent zapowiedział też odnowienie pomnika OUN-UPA na górze Monastyrz przez polskie władze.

Tass / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz