Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji nazwała „zbrodniczą i amoralną” wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego, który wskazał jako przyczynę wybuchu II wojny światowej „zmowę totalitarnych reżimów”, czyli III Rzeszy i ZSRR. Wyśmiała też historyczną wpadkę Leonida Krawczuka.

Podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, jak informowaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o „zmowie totalitarnych reżimów, która umożliwiła wybuch II wojny światowej”. Dodał, że „pozwoliło to nazistom uruchomić śmiercionośne koło zamachowe Holokaustu”.

W czwartek jego słowa krytycznie skomentowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, określając je mianem „zbrodniczych i amoralnych”.

– Twierdzenie prezydenta Zełenskiego, który efektywnie zrównał rolę Związku Sowieckiego z rolą III Rzeszy w „wywołaniu II wojny światowej, co umożliwiło nazistom uruchomienie swojej machiny śmierci, którą był Holokaust”, wykraczają poza wszelkie granice – powiedziała Zacharowa, po czym sarkastycznie zapytała: I po czymś taki ukraińskie władze dziwią się, czemu ich ludzie nie chcą żyć z nimi w tym samym kraju?

Zdaniem rzeczniczki MSZ Rosji, Zełenski „bezwstydnie zdradził własnych ludzi”, poprzez obarczenie tą samą odpowiedzialnością „zabójcy i ofiary”.

Ponadto, Zacharowa skomentowała też wcześniejszą wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy, Leonida Krawczuka. Na antenie rosyjskiej stacji telewizyjnej twierdził on, że na początku wojny Hitler i Stalin spotkali się we Lwowie.

– Czym Was tam leczą? Oszaleliście? Czy został jeszcze ktoś na Ukrainie, kto mógłby zapewnić dostęp do jakiś podstawowych książek o historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, II Wojny Światowej? – pytała ironicznie.

Krawczuk później wycofał się z tego, co powiedział i przyznał, że nie zna żadnych dokumentów, które dowodziłyby, że spotkanie przywódców III Rzeszy i ZSRR we Lwowie jesienią 1939 roku miało miejsce.

Zacharowa mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie „trend przepisywania na nowo historii II wojny światowej” oraz „systematycznego dyktowania alternatywnych wersji jej przyczyn, przebiegu i konsekwencji”, uzyskał „krytyczny impet”. Używając porównania do „pandemii” i sposobów walki z nią poprzez poszukiwanie szczepionek i antidotum oświadczyła, że „należy zrozumieć, że musimy poradzić sobie z prawdziwym historycznym wirusem”. Dodał, że ostatnia rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną mogła stać się okazją do zjednoczenia krajów, narodów i polityków, ale zamiast tego woleli oni dalej podejmować „próby rewizji historii II wojny światowej”.

Wypowiedzi obecnego prezydenta Ukrainy już wcześniej skomentował Kreml, uznając je za błędne i obraźliwe. Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow uznał, że wypowiedź Zełenskiego obraża Rosjan a także mieszkańców Wspólnoty Niepodległych Państw i Ukrainy.

Jak pisaliśmy, Zełenski w Oświęcimiu wspomniał, iż obóz Auschwitz „wyzwolili Ukraińcy” z „Frontu Ukraińskiego”, nie wspominając jednak, że byli to żołnierze Armii Czerwonej. Przypomniał postać ukraińskiego greckokatolickiego duchownego Emiliana Kowcza, który za udzielanie pomocy Żydom trafił w 1942 roku do obozu koncentracyjnego na Majdanku i tam zginął. Według propagandowej strony internetowej Istoryczna Prawda o. Kowcz był przed wojną członkiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Mówił też o „rodzinie Szeptyckich”, która „nie tylko uratowała ponad 160 Żydów, ale także otwarcie żądała od nazistowskich przywódców wstrzymania ich prześladowań”. Chodziło o o. Klemensa Szeptyckiego i jego brata Andrzeja, zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego. Pierwszy z nich został uznany przez Jad Waszem za ratowanie Żydów za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, jednak metropolicie Andrzejowi Szeptyckiemu odmówiono tego wyróżnienia z powodu kolaboracji z III Rzeszą. Podczas wystąpienia z Andrzejem Dudą ukraiński prezydent zapowiedział też odnowienie pomnika OUN-UPA na górze Monastyrz przez polskie władze.

Tass / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. ka9q
    ka9q :

    II Wojnę Światową wywołały ZSRR i III Rzesza Niemiecka i bardziej zaprzeczają tym bardziej ludzie widzą to.
    hehe … no i po co było kłamać publicznie, mit założycielski pada i ryje glebę…