W tym tygodniu rosyjska gazeta „Izwiestija” podała, powołując się na informacje z ministerstwa obrony Rosji, że podjęto tam decyzję o łączeniu systemów obrony powietrznej S-500 Promietej (Prometeusz) i Pancyr-SM w ramach jednego oddziału.

Zgodnie z tym założeniem, najnowsze systemy Pancyr-SM będą przydzielane w pierwszej kolejności do brygad systemów S-500. W takim tandemie, Promietej będzie odpowiadać za rażenie celów na dalekich dystansach, w tym kosmicznych. Pancyry będą miały za zadanie ochraniać je przed atakami dronów i rakiet manewrujących. W razie konieczności, miałyby też stanowić linię obrony naziemnej, przed dywersantami.

Jak podano, obecnie rosyjski resort obrony opracowuje schemat struktury organizacyjnej przyszłych oddziałów obrony powietrznej, wyposażonych w systemy S-500. W ich skład miałyby wejść właśnie kompleksy rakietowo-artyleryjskie Pancyr-SM.

Według źródeł gazety „Izwiestija”, teraz trwają prace nad tym, jak techniczne realizować decyzję ministerstwa w sprawie tandemu S-500 i Pancyr-SM. Zaznaczono, że specjalnie utworzona struktura organizacyjno-kadrowa powinna lepiej zaadaptować takie formacje do charakterystyk S-500. Wcześniej gazeta ta podała, że w grę mogą tu wchodzić zarówno pułki, jak i brygady. Rozważane jest jednak nie przezbrajanie już istniejących oddziałów, ale raczej możliwość sformowania nowych.

Dodajmy, że zaprezentowany schemat przypominałby ten znany z formacji wyposażonych w system S-400 Triumf, w których na każdy pułk S-400 przypada dywizjon systemu Pancyr-S1.

Rosyjskie media informują, że najnowsze systemy obrony powietrznej S-500 powinny już w najbliższym czasie pojawić się w wojskach Federacji Rosyjskiej.

S-500 Prometeusz został zaprojektowany przez Almaz-Antiej jako nowa generacja broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. S-500 stosuje osobną metodę niszczenia celów balistycznych i aerodynamicznych.

Miesiąc temu pisaliśmy, że ruszyły dostawy systemu obrony powietrznej S-500 Prometeusz dla rosyjskiej armii. Poinformował o tym wicepremier Federacji Rosyjskiej Jurij Borysow. Dostawy systemów S-500 w konfiguracji docelowej ruszą z kolei w 2022 roku. Informowaliśmy, że w lipcu br. rosyjski resort obrony podpisał umowę na pozyskanie ponad 10 rakietowych systemów obrony powietrznej S-500. Dodajmy, że 13 października przekazano armii „brygadowy zestaw” tego systemu, jednak jego komponentów nie wymieniono. Najpewniej chodzi tu o zestaw prototypowy, dla celów szkoleniowych.

Przypomnijmy, że pod koniec maja br. prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że testy rakietowego systemy obrony powietrznej S-500 Prometeusz pomyślnie zmierzają do końca. Nie podał jednak jasnego terminu rozpoczęcia dostaw dla wojska.

Jak pisaliśmy, według analizy opublikowanej w listopadzie 2019 roku przez chiński portal „Sina”, skuteczność operacyjna rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwpowietrznej S-500 zdecydowanie przewyższa jakikolwiek inny czynny system obrony rakietowej na świecie. Dane zawarte wewnątrz analizy były jednak niepotwierdzone.

Czytaj także: Rosyjskie wojsko pokazało nowe systemy przeciwlotnicze Pancyr-SM

iz.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply