W tym tygodniu rosyjska gazeta „Izwiestija” podała, powołując się na informacje z ministerstwa obrony Rosji, że podjęto tam decyzję o łączeniu systemów obrony powietrznej S-500 Promietej (Prometeusz) i Pancyr-SM w ramach jednego oddziału.

Zgodnie z tym założeniem, najnowsze systemy Pancyr-SM będą przydzielane w pierwszej kolejności do brygad systemów S-500. W takim tandemie, Promietej będzie odpowiadać za rażenie celów na dalekich dystansach, w tym kosmicznych. Pancyry będą miały za zadanie ochraniać je przed atakami dronów i rakiet manewrujących. W razie konieczności, miałyby też stanowić linię obrony naziemnej, przed dywersantami.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak podano, obecnie rosyjski resort obrony opracowuje schemat struktury organizacyjnej przyszłych oddziałów obrony powietrznej, wyposażonych w systemy S-500. W ich skład miałyby wejść właśnie kompleksy rakietowo-artyleryjskie Pancyr-SM.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według źródeł gazety „Izwiestija”, teraz trwają prace nad tym, jak techniczne realizować decyzję ministerstwa w sprawie tandemu S-500 i Pancyr-SM. Zaznaczono, że specjalnie utworzona struktura organizacyjno-kadrowa powinna lepiej zaadaptować takie formacje do charakterystyk S-500. Wcześniej gazeta ta podała, że w grę mogą tu wchodzić zarówno pułki, jak i brygady. Rozważane jest jednak nie przezbrajanie już istniejących oddziałów, ale raczej możliwość sformowania nowych.

Dodajmy, że zaprezentowany schemat przypominałby ten znany z formacji wyposażonych w system S-400 Triumf, w których na każdy pułk S-400 przypada dywizjon systemu Pancyr-S1.

Rosyjskie media informują, że najnowsze systemy obrony powietrznej S-500 powinny już w najbliższym czasie pojawić się w wojskach Federacji Rosyjskiej.

S-500 Prometeusz został zaprojektowany przez Almaz-Antiej jako nowa generacja broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. S-500 stosuje osobną metodę niszczenia celów balistycznych i aerodynamicznych.

Miesiąc temu pisaliśmy, że ruszyły dostawy systemu obrony powietrznej S-500 Prometeusz dla rosyjskiej armii. Poinformował o tym wicepremier Federacji Rosyjskiej Jurij Borysow. Dostawy systemów S-500 w konfiguracji docelowej ruszą z kolei w 2022 roku. Informowaliśmy, że w lipcu br. rosyjski resort obrony podpisał umowę na pozyskanie ponad 10 rakietowych systemów obrony powietrznej S-500. Dodajmy, że 13 października przekazano armii „brygadowy zestaw” tego systemu, jednak jego komponentów nie wymieniono. Najpewniej chodzi tu o zestaw prototypowy, dla celów szkoleniowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec maja br. prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że testy rakietowego systemy obrony powietrznej S-500 Prometeusz pomyślnie zmierzają do końca. Nie podał jednak jasnego terminu rozpoczęcia dostaw dla wojska.

Jak pisaliśmy, według analizy opublikowanej w listopadzie 2019 roku przez chiński portal „Sina”, skuteczność operacyjna rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwpowietrznej S-500 zdecydowanie przewyższa jakikolwiek inny czynny system obrony rakietowej na świecie. Dane zawarte wewnątrz analizy były jednak niepotwierdzone.

Czytaj także: Rosyjskie wojsko pokazało nowe systemy przeciwlotnicze Pancyr-SM

iz.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz