Ruszyły dostawy systemu obrony powietrznej S-500 Prometeusz dla rosyjskiej armii. Poinformował o tym w czwartek 16 września wicepremier Federacji Rosyjskiej Jurij Borysow.

Właśnie zakończyły się testy państwowe i ruszyły pierwsze dostawy systemu S-500 – oświadczył w czwartek Borysow, cytowany przez dziennik Izwiestija. Podkreślił, że nie jest to jeszcze ostateczna konfiguracja, ale zakłady Ałmaz-Antej przekazały pierwszy system, który testowano na poligonie Kapustin Jar.

Dostawy systemów S-500 w konfiguracji docelowej ruszą w 2022 roku. Informowaliśmy, że w lipcu br. rosyjski resort obrony podpisał umowę na pozyskanie ponad 10 rakietowych systemów obrony powietrznej S-500.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

O tym, że w Rosji rozpoczęto testy państwowe systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej S-500 poinformował ponad rok temu wicepremier Rosji Jurij Borisow. Przypomnijmy, że pod koniec maja br. prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że testy rakietowego systemy obrony powietrznej S-500 Prometeusz pomyślnie zmierzają do końca. Nie podał jednak jasnego terminu rozpoczęcia dostaw dla wojska.

Jak pisaliśmy, według analizy opublikowanej w listopadzie 2019 roku przez chiński portal „Sina”, skuteczność operacyjna rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwpowietrznej S-500 zdecydowanie przewyższa jakikolwiek inny czynny system obrony rakietowej na świecie. Dane zawarte wewnątrz analizy były jednak niepotwierdzone.

Przypomnijmy, że portal „Army Recognition” podawał w lipcu 2020 roku, że Rosja przygotowuje się do przyjęcia do służby systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej S-500. Zapowiadano, że broń zacznie działać nie wcześniej niż w 2021 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że zdaniem głównodowodzącego rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, nowe systemy S-500 będą pierwszą generacją systemów obrony przeciwkosmicznej, zdolnych m.in. do niszczenia broni hipersonicznej. W lipcu 2020 roku generał Siergiej Surowikin wyraził taką opinię w wywiadzie dla podlegającej resortowi obrony Rosji gazety „Krasnaja Zwiezda”. Później również rosyjscy eksperci wojskowi twierdzili, że system rakiet ziemia-powietrze S-500 wyposażony w zmodernizowany pocisk przechwytujący może być „antidotum” na broń hipersoniczną wroga.

S-500 Prometeusz został zaprojektowany przez Almaz-Antiej jako nowa generacja broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. S-500 stosuje osobną metodę niszczenia celów balistycznych i aerodynamicznych. Główny projektant Almaz-Antiej, Paweł Sozinow twierdzi:

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„S-500 to nie tylko powtórzenie poprzednich generacji w nowej edycji technicznej i technologicznej. S-500 to system piątej generacji, który zapewni również ochronę przeciwrakietową. Pracujemy nad przekroczeniem osiągnięć, które Amerykanie wdrożyli w mobilnych wyrzutniach rakiet THAAD. S-500 musi zwiększyć możliwości obrony przeciwlotniczej. Będzie miał zupełnie inną konstrukcję w stosunku do S-400, a także nowe radary i komputery oraz nowe kierowane pociski przeciwlotnicze”.

iz.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz