Rosyjskie systemy S-400 trafiły do Grodna

Rosjanie przysłali do Grodna rakietowe systemy obrony powietrznej S-400, oficjalnie w ramach tworzenia rosyjsko-białoruskiego centrum szkoleniowego.

W minioną sobotę białoruski resort obrony poinformował, że w ramach realizacji koncepcji utworzenia ćwiczebno-bojowego centrum wspólnego przygotowania sił powietrznych i wojsk obrony powietrznej Białorusi i Rosji, do Grodna przybyły pododdziały rosyjskich rakietowych wojsk przeciwlotniczych. Podano też, że na początku września na Białoruś ma przybyć rosyjski komponent lotniczy, z samolotami Su-30SM. Maszyny te maja przylecieć na lotnisko w Baranowiczach, gdzie stacjonują analogiczne myśliwce białoruskie.

Rosyjskie serwisy związane z wojskowością podają, że Rosjanie wysłali na Białoruś rakietowe systemy obrony powietrznej S-400 Triumf, prawdopodobnie z 210. pułku obrony przeciwlotniczej. Zwraca się przy tym uwagę, że zostaną one rozmieszczone przy granicy z Polską oraz, że S-400 będą w stanie „zakryć” znaczną cześć przestrzeni powietrznej naszego kraju.

Obecnie, w Grodnie stacjonuje białoruski 1. rakietowy pułk przeciwlotniczy, który od września mają dodatkowo wzmocnić rosyjskie myśliwce Su-30SM. Maszyny te oraz inne rodzaje rosyjskiego uzbrojenia mają wziąć udział w wielkich, rosyjsko-białoruskich manewrach Zapad-2021 (pol. Zachód-2021), które odbędą się w dniach 10-16 września br.

Strona białoruska zapowiadała wcześniej, że wspólne przygotowanie załóg Su-30SM jest konieczne, podobnie jak zaznajomienie się białoruskich wojskowych z pracą na nowoczesnych kompleksach przeciwlotniczych, a także wspólne wypełnianie zadań szkoleniowo-bojowych przez siły obu państwa.

Niedawno przy okazji forum Armia-2021 pod Moskwą, rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow powiedział, że możliwe jest dostarczenie dla Białorusi zestawów S-400. Białoruś już wcześniej wyrażała zainteresowaniem pozyskaniem tej broni, a na początku roku informowano o toczących się w tej sprawie negocjacjach. W opinii części komentatorów, rozmieszczenie systemów S-400 w Grodnie, w ramach ośrodka szkoleniowego, wskazuje na to, że Mińsk będzie mógł wejść w posiadanie tych systemów.

W połowie marca br. pisaliśmy, że Białoruś zamierza utworzyć wspólnie z Rosją trzy centra szkoleniowo-bojowe. W Rosji miałoby powstać centrum na bazie ośrodka Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim i centrum szkolenia wojsk lądowych. Na Białorusi planuje się utworzenie centrum szkolenia sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej. Niespełna dwa tygodnie wcześniej w Moskwie ministrowie obrony Białorusi i Rosji, Wiktor Chrenin i Siergiej Szojgu omówili realizację działań w ramach programu partnerstwa strategicznego obu krajów na lata 2021-2025. Uzgodnili wówczas konieczność sformowania trzech ćwiczebno-bojowych centrów do wspólnych szkoleń.

Czytaj także: Łukaszenko: nie rozmawialiśmy z Putinem o żadnych rosyjskich bazach na Białorusi

Rosja i Białoruś utworzyły rosyjsko-białoruskie zgrupowanie wojsk dla ochrony terytorium Państwa Związkowego. Kilka lat temu oba kraje podpisały porozumienie o wspólnej ochronie granic zewnętrznych w przestrzeni powietrznej i o utworzeniu Ujednoliconego Regionalnego Systemu Obrony Powietrznej FR i Białorusi. Według niektórych źródeł, dla realizacji tych zadań Moskwa i Mińsk ogólnie wydzieliły pięć jednostek powietrznych, 10 rakietowo-przeciwlotniczych, 5 radiotechnicznych i jedną do walki elektronicznej. Większość z nich wyasygnowała strona rosyjska. W Rosji szkolono też białoruskich specjalistów obsługujących rakietowe systemy przeciwlotnicze.

mil.by / topcor.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply