Ukraina otrzymała dwa nowe systemy obrony powietrznej – oświadczył w piątek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Nie sprecyzował, o jakie systemy chodzi, ale stwierdził, że są one w stanie “przechwycić wszystko”.

Prezydent Ukrainy poinformował o sprawie w swoim wieczornym przemówieniu. “Najważniejszą wiadomością dzisiejszego dnia jest coś, na co wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy, będącego efektem miesięcy pracy na różnych poziomach. Na Ukrainę przybyły kolejne dwa systemy obrony powietrznej” – oświadczył. “Nie wszystkie szczegóły mogą zostać upublicznione, ale to są systemy zdolne przechwycić wszystko” – dodał. 

Jestem wdzięczny naszym partnerom, którzy pomagają nam wzmacniać obronę powietrzną Ukrainy i chronić życie ludzkie” – powiedział. 

Do sprawy odniósł się m.in. Dawid Kamizela, komentator branży zbrojeniowej. “Żelenski mówi że na Ukrainę dotarły 2 nowe “systemy przeciwlotnicze”. Dlaczego to ciekawe? Bo “but these are the systems capable of intercepting everything” może wskazywać że to syst. sredniego zasięgu zdolne do zwalczania pocisków balistycznych. Kolejne europejskie SAMP/T?” – napisał na platformie X.

W grudniu rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat przyznał, że ukraińskiej obronie powietrznej nie udało się zestrzelić żadnej z ponad 300 rakiet manewrujących Ch-22, jakie Rosja użyła od początku wojny. Zaznaczył, że do ich przechwycenia konieczne są takie systemy jak Patriot.

Przypomnijmy, że już na początku ubiegłego roku Ukraińcy przyznali, że nie mają odpowiedniej broni, żeby zwalczać rakiety Ch-22. W lutym br. Jurij Ihnat powiedział, że dla zwalczania takich pocisków rakietowych Ukraina potrzebuje zachodnich systemów obrony powietrznej, jak Patriot czy SAMP/T, sama nie posiada takich możliwości.

Dodajmy, że strona ukraińska dysponuje już pewną liczbą systemów Patriot, a także SAMP/T. Najwyraźniej nie są one jednak w stanie skutecznie chronić obiektów na Ukrainie przed rakietami Ch-22. Ukraińcy nie wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje i czy np. powodem jest rozmieszczenie zachodnich systemów i/lub ewentualnie stosowanie przez Rosjan rakiet Ch-22 tak, by Patrioty nie były w stanie ich przechwycić.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. pik
    pik :

    Jak dotychczas, to ukraińska obrona powietrzna jest najskuteczniejsza w ostrzeliwaniu polskich traktorów i ukraińskich miast pod własną kontrolą. Czasami uda się im zestrzelić 22 drony z 18 wypuszczonych, jak mówił Kliczko…