Włochy i Francja na wiosnę dostarczą Ukrainie system obrony powietrznej SAMP/T-MAMBA. Według agencji Unian, to jedyny europejski system zdolny do przechwytywania rakiet balistycznych.

Decyzja w sprawie przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej SAMP/T-MAMBA została podjęta podczas rozmowy ministrów obrony Francji i Włoch, Sebastiena Lecornu i Guido Crosetto.

„Wspólnie z ministrem obrony Włoch, Guido Crosetto, zdecydowaliśmy się dostarczyć Ukrainie na wiosnę 2023 roku systemy obrony powietrznej SAMP/T-MAMBA” – poinformował na Twitterze Lecornu.

Francuski minister dodał, że system ten umożliwi ochronę ludności cywilnej i infrastruktury przed atakami ze strony Rosji. Zaznaczył, że o ten system prosił minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

Według mediów ukraińskich, francusko-włoski system Mamba jest odpowiednikiem amerykańskiego systemu Patriot. Potrafi śledzić kilkadziesiąt celów i przechwytywać do 10 jednocześnie. Agencja Unian zaznacza, że to jedyny europejski system zdolny do przechwytywania rakiet balistycznych.

System składa się z systemu kierowania ogniem opartego na wielofunkcyjnym elektronicznym radarze skanującym ARABEL oraz pionowej wyrzutni naziemnej zamontowanej na włoskich samochodach ciężarowych Astra/iveco i francuskich Renault-KERAX 8×8 o zdolności do wystrzelenia ośmiu pocisków w szybkiej sekwencji. Każda bateria składa się z trzech lub czterech wyrzutni na pojazdach kołowych, które przenoszą osiem kontenerów z rakietami.

System SAMP/T był proponowany przez konsorcjum Eurosam złożone z firm MBDA i Thales również dla Polski, w ramach programu „Wisła”. Polskie siły zbrojne ostatecznie wybrały amerykański system średniego zasięgu Patriot.

Przypomnijmy, że wiosną ub. roku Francja rozmieściła system obrony ziemia-powietrze SAMP/T Mamba w Rumunii. Jest przeznaczony przede wszystkim do ochrony bazy lotniczej NATO w Konstancy. W tym celu Mambę połączono z rumuńskim systemem obronnym, który z kolei podłączony jest do systemu obrony powietrznej NATO.

Jak pisaliśmy, w piątek Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2,175 mld dolarów. Obejmuje m.in. 250 systemów przeciwpancernych Javelin, amunicję artyleryjską kal. 155 mm, 190 ciężkich karabinów maszynowych z amunicją, a także pociski rakietowe do systemów HIMARS – zarówno zwykłe, jak i dalekiego zasięgu, według informacji Pentagonu. Na liście znajdują się też m.in. dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego zasięgu HAWK, 4 radary rozpoznania powietrznego, 20 radarów przeciwartyleryjskich oraz pociski dalekiego zasięgu (GLSDB) o zasięgu 150 kilometrów.

Czytaj także: Bloomberg: USA wyślą Ukrainie pociski dalekiego zasięgu GLSDB za 9 miesięcy

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply