Eksplozje i pożar w obwodzie biełgorodzkim. Rosyjski gubernator: to ukraiński ostrzał

W rejonie borysowskim w obwodzie biełgorodzkim w Rosji w nocy słychać było eksplozje, a w jednym z zakładów wybuchł duży pożar magazynu ropy naftowej. Rosyjskie władze twierdzą, że był to ostrzał przeprowadzony przez ukraińską armię.

W nocy z piątku na sobotę miały miejsce eksplozje i pożar w rejonie borysowskim, w obwodzie biełgorodzkim w Rosji. Według gubernatora Biełgorodu, Wiaczesława Gładkowa, był to ostrzał przeprowadzony przez ukraińską armię.

Gładkow poinformował, że pociski wystrzelone przez stronę ukraińską spadły na teren cywilnego zakładu przemysłowego. Napisał, że według wstępnych danych nikt nie został ranny, bo „ludzi udało się odprowadzić na bezpieczną odległość”. Na miejsce przybyły służby ratownicze.

Rejon borysowski graniczny z obwodem charkowskim na Ukrainie. Strona rosyjska twierdzi, że to stamtąd miał zostać przeprowadzony ostrzał.

Gładkow ogłosił też, że w tej sytuacji od soboty na terenie obwodu biełgorodzkiego żółty poziom zagrożenia terrorystycznego będzie obowiązywał do odwołania. Żółty poziom zagrożenia bezterminowo obowiązuje już w obwodach briańskim i kurskim, a także na Krymie.

Gubernator nie sprecyzował, jaki zakład został trafiony. Lokalne kanały na Telegramie podawały relacje, według których paliły się cysterny z paliwem. Płomienie miały sięgać 50 km, a pożar widziano nocą z wielu kilometrów. Trafiony miał zostać magazyn ropy naftowej. Cześć miejscowych mieszkańców twierdziło też, że słyszeli odgłosy wystrzałów z broni palnej.


Ukraińskie media podają, że faktycznie chodzi o Zakład Metalowych Konstrukcji Mostowych. Miał zostać uszkodzony. W tym zakładzie miały być produkowane elementy konstrukcyjne mostu krymskiego nad Cieśniną Kerczeńską.

Dodajmy, że ukraińskie media, m.in. portal Obozrevatel, nie podają co spowodowało eksplozje i pożar. Przytaczają jedynie wersje strony rosyjskiej, głównie Gładowa, o tym, że to efekt ostrzału ze strony ukraińskiej armii. Serwisy ukraińskie dystansują się od tego, twierdząc tylko, że to „tradycyjne obwinianie” Sił Zbrojnych Ukrainy o ostrzał.

Dzień wcześniej gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bogomaz oświadczył, że ze strony ukraińskiej przeprowadzono atak rakietowy na terytorium starodubskiego okręgu miejskiego. Według niego, rosyjskie systemy przeciwrakietowe strąciły cztery rakiety.

Rosyjskie media podają, że w sobotę ukraińska armia ostrzelała wieś Nowostrojewka w rejonie Grajworonu. Według tych źródeł, nikt nie został ranny, zaś pociski spadły na teren gospodarstw wiejskich.

Czytaj także: Atak rakietowy na rosyjską infrastrukturę energetyczną w Biełgorodzie [+VIDEO]

Przeczytaj również: Rosja: Kilkanaście eksplozji w Biełgorodzie. Ostrzał lotniska [+VIDEO]

rbc.ru / obozrevatel.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz