W rosyjskim mieście Biełgorod rakiety spadły na podstację 110 kW, wywołując pożar i problemy z dostawami prądu. Według strony rosyjskiej, był to ukraiński atak rakietowy, którego celem miała być elektrociepłownia Łucz.

W piątek wieczorem w rosyjskich serwisach społecznościowych pojawiły się doniesienia o ostrzale w rejonie Biełgorodu. Jak podano, w mieście uaktywniła się obrona przeciwlotnicza. Zamieszczono też pokazujące to nagrania.

Świadkowie na miejscu informowali też, że w niektórych dzielnicach miasta wyłączono prąd. W sieci pojawiły się informacji o możliwym uszkodzeniu jednej z lokalnych podstacji. Zamieszczono nagranie, mające przedstawiać pożar w takiej podstacji oraz moment trafienia pocisku rakietowego.

Strona rosyjska podała, że celem ataku rakietowego miała być gazowoturbinowa elektrociepłownia Łucz.

Później gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow potwierdził, że trafiona została podstacja 110 kW. Władze obiecały jak najszybciej przełączyć zasilanie na źródła zapasowe. Po pewny czasie Gładkow oświadczył, że przywrócono dostawy prądu. Dodał, że przyczyną był ostrzał podstacji ze strony Ukrainy.

Dodajmy, że część źródeł proukraińskich prezentuje narrację, według której to nie Ukraińcy ostrzelali infrastrukturę energetyczną Biełgorodu, lecz jakoby miały to być rosyjskie rakiety, wystrzelone w kierunku Ukrainy, które z jakiś powodów spadły nie tam, gdzie miały.

Według rosyjskich mediów, siły ukraińskie ostrzelały w czwartek skład amunicji w obwodzie biełgorodzkim, w miejscowości Oktiabrskij. Gubernator Gładkow poinformował, że doszło do eksplozji amunicji. W piątek poinformowano o ofiarach śmiertelnych, w tym spośród Rosyjskiej Gwardii Narodowej.

Rosyjskie władze twierdzą też, że w wyniku ostrzału w czwartek trafione zostały budynki cywilne.

Na początku tygodnia miały miejsce zmasowane ataki rakietowe na ukraińskie terytorium. Rosjanie uderzyli w cele infrastruktury krytycznej, szczególnie w infrastrukturę energetyczną: elektrociepłownie i podstacje średniego napięcia.

Czytaj również: Około 30 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy uszkodzone. W Kijowie wyłączają prąd

TASS / Interfax / Telegram / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply