USA wyślą Ukrainie pierwszą partię pocisków-bomb GLSDB, o zasięgu 150 km, za około 9 miesięcy – podaje Bloomberg.

Jak pisaliśmy, w piątek Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2,175 mld dolarów. Obejmuje m.in. 250 systemów przeciwpancernych Javelin, amunicję artyleryjską kal. 155 mm, 190 ciężkich karabinów maszynowych z amunicją, a także pociski rakietowe do systemów HIMARS – zarówno zwykłe, jak i dalekiego zasięgu, według informacji Pentagonu. Na liście znajdują się też m.in. dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego zasięgu HAWK, 4 radary rozpoznania powietrznego, 20 radarów przeciwartyleryjskich oraz pociski dalekiego zasięgu (GLSDB) o zasięgu 150 kilometrów.

Agencja Bloomberg zaznacza, że w przypadku pocisków GLSDB, Ukraińcy nie powinni się ich szybko spodziewać, a na pewno nie na potencjalną, wiosenną ofensywę. Według źródeł agencji, ich dostarczenie nie nastąpi szybciej, niż za 9 miesięcy.

„(…) urzędnik przemysłu [zbrojeniowego – red.] powiedział, że w przypadku pierwszych dostaw, zajmie to około 9 miesięcy, jak tylko Siły Powietrzne podpiszą umowę” – pisze Bloomberg.

Jak podano, bomby te zostaną wyprodukowane ze środków przewidzianych w nowo ogłoszonym pakiecie, w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative. Źródło Bloomberga twierdzi zarazem, że na pozyskanie GLSDB dla Ukrainy ma zostać przeznaczone nie więcej, niż 200 mln dol.

Dodajmy, że pociski GLSDB mogą być wystrzeliwane z systemów artylerii rakietowej M270 MLRS i M142 HIMARS. Zwracają na to uwagę media ukraińskie. Do tej pory, rakiety, którymi dysponowali Ukraińcy dla tego rodzaju systemów artyleryjskich, miały zasięg około 75 km. To oznacza, że dzięki GLSDB zasięg rażenia sił ukraińskich zostanie podwojony.

Wcześniej Stany Zjednoczone odrzuciły prośby Ukrainy o pociski ATACMS o zasięgu 185 mil (297 km).

Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply