Wpadka Błaszczaka na Ukrainie – złożył kwiaty przy fladze w barwach OUN-UPA

Podczas wizyty na Ukrainie, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przy upamiętnieniu, na którym umieszczono grafikę patriotyczną z flagą w barwach OUN-UPA. Zdjęcia polskiego ministra na tle flagi OUN-UPA zostały oficjalnie opublikowane. Podczas wcześniejszej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie Ukraińcy usunęli czerwono-czarne flagi.

W piątek wizytę na Ukrainie złożył Minister Obrony Narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. Jednym z punktów tej wizyty było złożenie kwiatów przy Ścianie Pamięci Poległych za Ukrainę na Placu Michajłowskim przy Soborze św. Michała w Kijowie. To duże i rozległe miejsce, gdzie upamiętnieni zostali Ukraińcy, którzy zginęli w czasie EuroMajdanu i później w walkach z Rosjanami.

Miejsce, przy którym kwiaty złożył wicepremier Błaszczak, upamiętnia Ukraińców, którzy polegli od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku.

Co ważne, głównym motywem dekoracyjnym jest tam grafika w czerwono-czarnych barwach OUN-B i OUN-UPA, która z jednej strony ma wkomponowaną banderowską flagę z ukraińskim tryzubem.

Na oficjalnych zdjęciach zrobionych podczas składania przez Błaszczaka kwiatów przy Ścianie Pamięci banderowska symbolika jest dobrze widoczna. Dodatkowo, na jednym z ujęć widać polskiego wicepremiera w zasadzie na tle barw OUN-UPA.

 

Na innym zdjęciu szef MON przyklęka przed fragmentem upamiętnienia, którego zwieńczenie jest ozdobione m.in. flagą Ukrainy. W tle ponownie dobrze widoczny jest jednak fragment z grafiką i flagą w czerwono-czarnych barwach.

 

Wszystkie omawiane zdjęcia są dostępne na profilu MON na Twitterze oraz na oficjalnym koncie Ministerstwa Obrony w serwisie Flickr.


Przypomnijmy, że według ustaleń portalu Interia.pl, podczas wspólnej wizyty prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełensiego na Cmentarz Orląt Lwowskich w styczniu br., „z nekropolii zniknęły czerwono-czarne flagi”. Charakterystyczna symbolika OUN-UPA jest na nim od dłuższego czasu eksponowana, szczególnie tam, gdzie spoczywają również Ukraińcy polegli w ostatnich latach podczas walk z Rosją. Znajdują się tam także liczne groby członków OUN i UPA. Na cmentarzu tym łącznie spoczywa już ponad 300 upowców.

Czytaj także: Prezydent: obrońcy Lwowa bronili go przede wszystkim przed sowietami

Dodajmy, że w Kijowie Błaszczak spotkał się z ukraińskim ministrem obrony, Ołeksijem Reznikowem. Według oficjalnego komunikatu, rozmowy bilateralne koncentrowały się na kontynuacji wsparcia dla Ukrainy oraz sytuacji bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji.

Ponadto, zorganizowano też wideokonferencję z sojusznikami Ukrainy, na temat dalszego wspierania tego kraju.

Wicepremier Błaszczak podkreślił, że kontynuowane są rozmowy w formacie państw, które mogłyby przekazać Ukrainie czołgi Leopard. Według niego, „inicjatywa nabiera tempa”.

Wicepremier Blaszczak podczas wizyty rozmawiał także z Wołodymyrem Zełenskim. Został też odznaczony przez prezydenta Ukrainy „Orderem za zasługi I stopnia”.

Kresy.pl / MON

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  ŚWIETNIE!!! Brawo Błaszczak za zorientowanie oraz wyczucie. Neobanderowska propaganda bardzo się ucieszy z tego „prezentu” i będzie pokazywać „pińcet” razy ministra rządu RP klęczącego przed barwami zwyrodniałych zbirów 🙂 W NORMALNYM kraju koleś krótko po powrocie pakowałby swoje rzeczy gabinecie ministra.

 2. Wronq
  Wronq :

  Brak słów żeby to skomentować. . 150 tys dzieci kobiet i starców zadźganych, przebitych, porąbaych, poćwiartowanych…
  Jeszcze żyją oststni świadkowie tamtych wydarzeń, a ten człowiek pozbawiony rozumu, empatii i kręgosłupa morslnego klęka przed symbolami ludobójców… Za to należy sie nie tylko usuniecie ze stabowiska ale rownie? pozbawienie praw do pełnienia funkcji publicznych !