Zełenski: Na Ukrainę dotarły pierwsze amerykańskie czołgi Abrams

Pierwsza partia amerykańskich czołgów Abrams dotarła już na Ukrainę – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W poniedziałek Zełenski poinformował o sprawie w mediach społecznościowych. “Dobre wieści od ministra [obrony Rustema] Umierowa. Abramsy są już na Ukrainie i są przygotowywane do wzmocnienia naszych brygad” – napisał na Telegramie. “Jestem wdzięczny sojusznikom za wypełnienie porozumień!” – dodał. 

Podkreślił, że Kijów poszukuje nowych kontraktów na uzbrojenie, poszerzając geograficzny zasięg poszukiwań.

Amerykańskie czołgi znalazły się na Ukrainie kilka miesięcy wcześniej, niż się tego spodziewano, co pozwoli wykorzystać je w kontrofensywie przeciwko Rosji – podał w poniedziałek New York Times, powołując się na anonimowe źródła w Pentagonie. Nie podano jednak liczby maszyn, jakie już dotarły do kraju.

W nadchodzących miesiącach na Ukrainę mają dotrzeć kolejne z 31 obiecanych Abramsów.

Na początku września br. portal Politico podał, że grupa ukraińskich żołnierzy zakończyła program szkoleniowy na amerykańskich czołgach M1 Abrams. Informacje portalu wskazywały, że 10 z 31 obiecanych przez Amerykanów Ukrainie czołgów Abrams miało trafić do tego kraju do połowy września.

Doniesienia Politico potwierdziły wcześniejsze, nieoficjalne zapowiedzi strony amerykańskiej sprzed miesiąca. W lipcu br. informowano, że amerykańskie czołgi Abrams M1A1 najpewniej dotrą na Ukrainę we wrześniu. Nie sprecyzowano jednak, w jakiej liczbie wozy trafią na Ukrainę. Dwa źródła twierdziły, że pierwsza partia będzie liczyć 6-8 czołgów.

Łącznie, Stany Zjednoczone planują wysłać 31 pojazdów, czyli tyle, ile liczy ukraiński batalion czołgów.

Przypomnijmy, że w maju br. sekretarz obrony USA, Lloyd Austin powiedział, że obiecane Ukrainie czołgi Abrams zostaną dostarczone do wczesnej jesieni. Zapewnił, że USA robią wszystko, by maksymalnie przyspieszyć termin dostawy.

W marcu Pentagon przyznał, że po analizach zdecydowano się wysłać Ukrainie czołgi Abrams w wersji M1A1, zamiast M1A2, by dzięki temu przyspieszyć terminy dostaw. Już wówczas podawano, że wozy miałyby trafić na Ukrainę do jesieni br.

Zobacz także: USA ogłaszają nowy pakiet dla Ukrainy. Biden: pierwsze Abramsy w przyszłym tygodniu

nytimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply