Białoruś może stać się nowym odbiorcą rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400 – poinformował portal Defense World. Na razie oba państwa są w trakcie negocjacji.

Jak poinformował w piątek portal Defense World, Białoruś i Rosja są w trakcie negocjacji dotyczących zakupu rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400.

Informacje te do wiadomości publicznej podał generał dywizji Igor Golub podczas ćwiczeń Dowództwa Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Białorusi.

„Kontynuujemy prace poprzedzające zawarcie umowy, mające na celu wyposażenie naszych dywizji rakiet przeciwlotniczych uzbrojonych w S-300 w nowe systemy S-400 i Pancyr-S” – powiedział 14 stycznia szef Sił Powietrznych i Dowództwa Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Białorusi generał dywizji Igor Golub podczas wspólnych ćwiczeń z udziałem różnych oddziałów służb i sił specjalnych Dowództwa Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej.

„W międzyczasie w ramach działań bojowych używamy pokładowych systemów obronnych, które pomagają w aktywnym zagłuszaniu, na razie w trybie testowym, aby chronić samoloty szturmowe i helikoptery przed bronią, która może zostać użyta przeciwko nim” – dodał.

Jak informowaliśmy, białoruskie siły zbrojne podpisały z rosyjskim koncernem Ałmaz-Antiej kontrakt, który dotyczy harmonogramu dostaw zaawansowanych systemów obrony powietrznej dla Białorusi. Sprzęt ma zostać przekazany do 2025 roku. Umowa została podpisana w czasie wojskowego forum technicznego „Army-2020”.

Nie sprecyzowano ilości sprzętu, który ma zostać dostarczony. Nie podano także, o który konkretnie rodzaj uzbrojenia chodzi. „Podpisano plan współpracy z Grupą Ałmaz-Antiej na lata 2021-2025 na dostawy zaawansowanych systemów obrony powietrznej do 2025 roku” – czytamy w komunikacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Warto również przypomnieć że, w czwartek turecki minister obrony Hulusi Akar poinformował, że Turcja kontynuuje rozmowy z Rosją w sprawie potencjalnej dostawy drugiego pułku systemów obrony przeciwrakietowej S-400.

„Odmowa zakupu rosyjskich zestawów przeciwlotniczych S-400 byłaby problematyczna dla Ankary. Spodziewamy się, że spory z USA w tej sprawie zostaną rozwiązane w drodze dialogu” – mówił. „Turcja nadal prowadzi rozmowy z Rosją w sprawie nabycia drugiego pułku S-400”.

Akar zauważył również, że w Turcji nie będzie konkretnego miejsca dla systemów S-400. Dodał, że w razie potrzeby systemy mogą zostać przeniesione.

Kresy.pl/Defense World

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz