Artystka Oksana Wasyliw ze Stanisławowa (Iwano-Frankiwska) „ukrainizuje” lalki ubierając je w tradycyjne ukraińskie stroje. W swoim dorobku ma także lalki ubrane w mundury tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii.

O twórczości Oksany Wasyliw napisał kilka dni temu portal lwowskiej gazety Wysokij Zamok. Kobieta ukończyła wydział artystyczny Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, ze specjalnością „projektowanie odzieży”.

Pierwszą „ukrainizowaną” lalkę Barbie Oksana Wasyliw stworzyła kilka lat temu na konkurs „Ukraiński prezent”.

„Pomyśleliśmy z dziećmi, że trzeba czegoś oryginalnego. Pojawił się spontaniczny pomysł ukrainizacji Barbie, aby była ukraińską pamiątką – Amerykankę zrobić Ukrainką” – mówiła Wasyliw w jednym z wywiadów.

Według Wysokiego Zamku pierwszymi odbiorcami lalek w ukraińskich strojach byli znajomi artystki, którzy zamawiali je jako prezenty. I tak ukraińskie wersje Barbie i Kena rozeszły się po świecie.

Fanom jej twórczości nie wystarczyło jednak ubieranie lalek w wyszywanki. Pojawiła się propozycja ubrania ich w  mundury UPA. „Tak pojawiły się zielone mundury i czapki-mazepinki z tryzubem. Do nich dodawała haftowane koszule – i Barbie i Ken zostali upowcami!” – emocjonuje się Wysoki Zamek.

Zdaniem Wasyliw praca nad banderowskimi lalkami nie należy do łatwych. „W miniaturze to wszystko jest trudne do zrobienia. Tak więc pracy nad tymi lalkami jest znacznie więcej niż nad tymi, które są ubrane w pyszne, ozdobione kwiatami suknie” – mówiła artystka.

Banderowska frakcja Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów wraz ze swoim zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczzą Armią – jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Na Ukrainie obie formacje uznawane są za narodowo-wyzwoleńcze.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: nakręcono drugą część bajki o UPA [+VIDEO]

Kresy.pl / wz.lviv.ua / photo-lviv.in.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz