Białoruś i Rosja chcą stworzyć trzy nowe centra szkolenia wojsk – w tym jedno w Kaliningradzie

Białoruś zamierza utworzyć wspólnie z Rosją trzy centra szkoleniowo-bojowe. W Rosji miałoby powstać centrum na bazie ośrodka Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim i centrum szkolenia wojsk lądowych. Na Białorusi planuje się utworzenie centrum szkolenia sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej.

Jak podała we wtorek służba prasowa białoruskiego ministerstwa obrony, na Białorusi wspólnie ze stroną rosyjską planuje się utworzyć centrum szkoleniowo-bojowe dla prowadzenia wspólnych ćwiczeń przez siły powietrzne i wojska obrony przeciwlotniczej. Niespełna dwa tygodnie wcześniej w Moskwie ministrowie obrony Białorusi i Rosji, Wiktor Chrenin i Siergiej Szojgu omówili realizację działań w ramach programu partnerstwa strategicznego obu krajów na lata 2021-2025. Uzgodnili wówczas konieczność sformowania trzech ćwiczebno-bojowych centrów do wspólnych szkoleń.

„Na terytorium Republiki Białoruś planowane jest stworzenie centrum szkoleniowo-bojowego dla wspólnych ćwiczeń siły powietrznych i wojsk obrony przeciwlotniczej” – podała agencja RIA Novosti. Zaznaczono, że na bazie centrum organizowane będą wspólne ćwiczenia załóg samolotów Su-30SM, szkolenia białoruskich specjalistów w pracy na nowoczesnych systemach rakiet przeciwlotniczych, pozostających na uzbrojeniu rosyjskich sił zbrojnych, a także wspólne realizowanie zadań szkoleniowo-bojowych.

Jak podano, dzięki pracy centrum ma znacząco wzrosnąć poziom nauczania specjalistów i szkolenia oddziałów białoruskiego lotnictwa i obrony powietrznej, jak również żołnierzy rosyjskich. Wzmocnieniu ma ulec także praktyczny komponent Ujednoliconego Regionalnego Systemu Obrony Powietrznej Państwa Związkowego.

Ponadto, Białoruś omawiała ze stroną rosyjską możliwość szkolenia swoich oddziałów w bazie jednostek wojskowych rosyjskiej piechoty morskiej Floty Bałtyckiej, w ramach projektu utworzenia centrum szkolno-bojowego w obwodzie kaliningradzkim. Miałoby to umożliwić szkolenie białoruskich żołnierzy na bazie oddziałów rosyjskiej piechoty morskiej, wyposażonej w wozy BTR-82A. Pojazdy te mają jeszcze w tym roku wejść na uzbrojenie sil Białorusi.

Centrum to ma również pozwolić na wykorzystanie nowoczesnej bazy materiałowej dla szkolenia nurkowego białoruskich specjalistów, zasadniczo z sił specjalnych.

Na terytorium Rosji ma powstać centrum szkoleniowo-bojowe do wspólnego szkoleni wojsk lądowych. Ćwiczyć mają tam przede wszystkim białoruskie i rosyjskie jednostki piechoty zmotoryzowanej oraz pancerne. Stosowane mają być współczesne metody szkolenia oparte na doświadczeniu bojowym rosyjskich sił zbrojnych.

Rosja i Białoruś utworzyły rosyjsko-białoruskie zgrupowanie wojsk dla ochrony terytorium Państwa Związkowego. Kilka lat temu oba kraje podpisały porozumienie o wspólnej ochronie granic zewnętrznych w przestrzeni powietrznej i o utworzeniu Ujednoliconego Regionalnego Systemu Obrony Powietrznej FR i Białorusi. Według niektórych źródeł, dla realizacji tych zadań Moskwa i Mińsk ogólnie wydzieliły pięć jednostek powietrznych, 10 rakietowo-przeciwlotniczych, 5 radiotechnicznych i jedną do walki elektronicznej. Większość z nich wyasygnowała strona rosyjska. W Rosji szkolono też białoruskich specjalistów obsługujących rakietowe systemy przeciwlotnicze.

Działanie ujednoliconego, regionalnego systemu obrony powietrznej zakłada m.in., że w razie wykrycia przez rosyjskie radary w rejonie Kaliningradu samolotów NATO lecących w stronę Białorusi, to Mińsk zostanie o tym natychmiast ostrzeżony, a samoloty przechwytujące i systemy przeciwlotnicze zostaną zaalarmowane w ciągu paru minut. Podobnie ma dziać się w sytuacji wykrycia przez Białorusinów samolotu lecącego z Polski w stronę obwodu kaliningradzkiego.

Przeczytaj: Rosyjscy oficerowie przygotowują na Białorusi wielkie manewry

vz.ru / rg.ru / sb.by / kommersant.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply