Kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji zostało aresztowanych w Sofii, podała w piątek bułgarska telewizja państwowa, powołując się na swoje źródła.

Jak podaje medium, podejrzani zostali zatrzymani podczas operacji przeprowadzonej przez służbę bezpieczeństwa państwa.

Nadawca wyjaśnia, że ​​ani prokuratura, ani krajowe Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie potwierdziły dotychczas, że zatrzymanie miało miejsce.

Jak informowaliśmy pod koniec lutego, niemiecka prokuratura poinformowała o postawieniu zarzutów szpiegostwa na rzecz Rosji obywatelowi Niemiec.

Podejrzany to 55-letni Jens F., który pracował dla firmy, która wielokrotnie wykonywała prace na zlecenie Bundestagu, kontrolując urządzenia elektryczne używane w budynku niemieckiego parlamentu.

Dzięki temu Jens F. uzyskał dostęp do plików PDF z planami pięter, które z własnej inicjatywy wysłał do pracownika ambasady rosyjskiej w Berlinie, który pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

PRZECZYTAJ: Merkel: byłam celem rosyjskiego cyberataku

W styczniu pisaliśmy, że aresztowanym w marcu ub. roku obywatelom Litwy, zaangażowanym m.in. w działalność polityczną, grozi od 3 do 15 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. Obaj mieli zostać zaangażowani w przestępstwa przeciwko państwu litewskiemu przez tego samego funkcjonariuszu FSB.

Jak podała prokuratura, obaj oskarżeni nie znają się i ich działania różniły się. Wyniki postępowania przygotowawczego sugerują jednak, że zostali zaangażowani w przestępstwa przeciwko państwu litewskiemu przez jedną i tę samą osobę – przez pracownika rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa z obwodu kaliningradzkiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas śledztwa ustalono, że przedstawiał się oskarżonym pod fałszywym nazwiskiem i płynnie mówi po litewsku. Oni sami, za namową funkcjonariusza FSB, „Petra”, mieli fotografować pewne obiekty i zbierać informacje o określonych osobach, a także brać udział w pewnych działaniach, kupować i sprzedawać wyznaczone publikacje, a także publicznie publikować pewne informacje. Obaj mieli otrzymywać pieniądze za sprzedawane informacje w formie „zasiłku zdrowotnego” lub „rekompensaty” za opłaty wizowe.

Kresy.pl / bntnews.bg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply