Aresztowanym w marcu ub. roku obywatelom Litwy, zaangażowanym m.in. w działalność polityczną, grozi od 3 do 15 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. Obaj mieli zostać zaangażowani w przestępstwa przeciwko państwu litewskiemu przez tego samego funkcjonariuszu FSB.
W piątek litewska prokuratura generalna poinformowała, że do sądu skierowano sprawę dwóch obywateli Litwy, oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji. O śledztwie w tej sprawie informowano ogólnie w marcu 2020 roku.
Jak podała prokuratura, obaj oskarżeni nie znają się i ich działania różniły się. Wyniki postępowania przygotowawczego sugerują jednak, że zostali zaangażowani w przestępstwa przeciwko państwu litewskiemu przez jedną i tę samą osobę – przez pracownika rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa z obwodu kaliningradzkiego.
Podczas śledztwa ustalono, że przedstawiał się oskarżonym pod fałszywym nazwiskiem i płynnie mówi po litewsku. Oni sami, za namową funkcjonariusza FSB, „Petra”, mieli fotografować pewne obiekty i zbierać informacje o określonych osobach, a także brać udział w pewnych działaniach, kupować i sprzedawać wyznaczone publikacje, a także publicznie publikować pewne informacje. Obaj mieli otrzymywać pieniądze za sprzedawane informacje w formie „zasiłku zdrowotnego” lub „rekompensaty” za opłaty wizowe.
Wiosną ub. roku informowano o zatrzymaniu radnej miejskiej Kłajpedy, Elli Andriejewej. Otrzymała status świadka specjalnego. Rzeczniczka kłajpedzkiego sądu okręgowego powiadomiła, że sprawa ta trafiła do sądu i oskarżono w niej działacza społecznego, dyrektora generalnego Bałtyjskiej Organizacji Młodzieżowej Juvenis, AleAleksejusa Greiciusa i Mindaugasa Tunikajtisa. Ten ostatni mieszka przy granicy z obwodem kaliningradzkim. W 2015 roku kandydował w wyborach samorządowych. Z kolei Greicius w tym samym roku kandydował do rady miejskiej Kłajpedy z listy Związku Rosjan Litwy. Na liście wyborczej była też Andriejewa.
Jeden z nich, prawdopodobnie, Greicius, miał za namową „Petra” organizować różne wydarzenia sponsorowane przez niego, podczas których nagrywał i fotografował uczestników, przesyłając mu te materiały. Oskarżony kontaktował się z Petrem m.in. w poufny sposób, nawet po tym, jak został ostrzeżony przez litewskie służby bezpieczeństwa, że jego znajomy to funkcjonariusz FSB, który na Litwie zbiera informacje interesujące dla rosyjskiego wywiadu i próbuje wpłynąć na procesy społeczne i polityczne w kraju. Obywatela Litwy ostrzeżono też, że dalsze utrzymywanie kontaktu z tą osobą czy wykonywanie zlecanych przez nią zadań zostanie potraktowane jako szpiegostwo, ale „nielegalna współpraca” była kontynuowana.
Obaj podejrzani zostali aresztowani na początku marca 2020 roku. Obecnie przebywają w areszcie sądowym. Za szpiegostwo grozi im kara od 3 do 15 lat więzienia.
Czytaj także: Litwa: rośnie aktywność chińskiego wywiadu
W listopadzie 2019 roku Litwa i Norwegia dokonały w piątek wymiany szpiegów z Rosją – dwóch obywateli rosyjskich wymieniono na dwóch Litwinów i Norwega, którzy w FR zostali skazani za szpiegostwo. Wcześniej litewski prezydent ułaskawił dwóch Rosjan, skazanych dwa kata wcześniej za szpiegostwo na więzienie.
Czytaj również: Na Litwie aresztowano domniemanych szpiegów – wśród nich znany polityk
eurointegration.com.ua / delfi.lt / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!