Litwa i Norwegia dokonały w piątek wymiany szpiegów z Rosją – dwóch obywateli rosyjskich wymieniono na dwóch Litwinów i Norwega, którzy w FR zostali skazani za szpiegostwo. Wcześniej litewski prezydent ułaskawił dwóch Rosjan, skazanych za szpiegostwo na więzienie.

Jak informowaliśmy, w piątek prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda ułaskawił dwóch Rosjan skazanych w 2017 roku za szpiegostwo. Dekret podpisany przez prezydenta Nausėdę wskazuje, że Rosjanie zostali ułaskawieni na mocy nowych przepisów dotyczących wymiany szpiegów. Media na Litwie zwróciły uwagę, że toruje to drogę do ewentualnej wymiany szpiegów z Rosją. Podawano, że Nikołaj Filipczenko i Siergiej Moisiejenko mogą zostać wymienieni na dwóch Litwinów, Jewgienija Mataitisa i Aristidasa Tamosaitisa oraz na Norwega Frode’a Berga. Zostali oni skazani w Rosji za szpiegostwo.

Szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin poinformował później, że odpowiedź Rosji na ułaskawienie przez litewskiego prezydenta dwóch rosyjskich szpiegów będzie „lustrzana”. W październiku br. Litwa i Rosja porozumiały się w sprawie wymiany osób skazanych za szpiegostwo.

 

Rzeczywiście, jeszcze w piątek na litewsko-rosyjskiej granicy doszło do wymiany skazanych za szpiegostwo osób. Szef litewskiego kontrwywiadu Darius Jauniskis potwierdził, że dwóch obywateli Rosji wymieniono na wspomnianych wcześniej dwóch Litwinów i Norwega. Ten ostatni został przewieziony do norweskiej ambasady w Wilnie. Jednocześnie, nie potwierdzono oficjalnie, że w przypadku Rosjan wymieniono Filipczenkę i Mosiejenkę.

Norweska premier Erna Solberg poinformowała, że Frode Berg został przekazany norweskim władzom na Litwie i wyraziła radość z tego, że wraca on do domu. Podziękowała też władzom litewskim „za współpracę i działania podjęte na rzecz jego uwolnienia”.

Berg to emerytowany funkcjonariusz norweskiej straży granicznej. Został zatrzymany pod koniec 2017 roku, gdy otrzymywał dokumenty dotyczące rosyjskiej marynarki wojennej. Prokuratura uznała, że zbierał informacje o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych. Oskarżono go o współpracę z wywiadem norweskim i skazano na 14 lat więzienia. Berg potwierdził, że jeździł do Rosji na prośbę pracowników służb norweskich jako kurier. Twierdził zarazem, że nie miał rozeznania, czym dokładnie się zajmował i jakie grożą mu konsekwencje.

Przeczytaj: Na Litwie aresztowano domniemanych szpiegów – wśród nich znany polityk

PAP / interia.pl / l24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply